StoryEditor

Szkody spowodowane ASF: włoski rząd przekaże 25 mln euro dla sektora trzody chlewnej

Włoski minister rolnictwa Stefano Patuanelli deklaruje pomoc finansową dla sektora trzody chlewnej. Chce w ten sposób zrekompensować rolnikom, ale nie tylko, szkody gospodarcze spowodowane afrykańskim pomorem świń.  
03.08.2022., 14:08h

25 mln euro na zrekompensowanie strat 

We Włoszech firmy z sektora trzody chlewnej mają otrzymać pomoc finansową za szkody gospodarcze spowodowane afrykańskim pomorem świń (ASF). W ubiegłym tygodniu minister rolnictwa Stefano Patuanelli podpisał dekret ustanawiający fundusz z budżetem 25 mln euro, który ma na celu wsparcie przedsiębiorstw w całym łańcuchu dostaw na obszarach objętych ASF, które poniosły straty w związku z działaniami mającymi na celu zapobieganie, zwalczanie i powstrzymywanie choroby. Dotyczy to m.in. zamykania przedsiębiorstw, ale także ograniczeń w obrocie czy zakazów eksportu.

60% środków skierowane ma być do gospodarstw rolnych, a 40% do przedsiębiorstw z sektora uboju i przetwórstwa
. Korzyści mają odnieść w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją podstawową oraz sektorem uboju i przetwarzania mięsa w gminach dotkniętych ograniczeniami w przemieszczaniu zwierząt i wprowadzaniu do obrotu produktów pochodnych. Dotacje mają być jednak przyznawane również przedsiębiorstwom spoza tych stref, które w 2021 roku otrzymywały świnie lub mięso wieprzowe z regionów objętych środkami ASF i których działalność gospodarcza jest obecnie możliwa tylko w ograniczonym zakresie lub wcale.

Ile w Polsce na walkę z ASF?

Pod koniec ubiegłego roku MRiRW przedstawiło projekt rozporządzenia, który z resztą został zaakceptowany przez Komisję Europejską, w sprawie wprowadzenia w 2022 roku „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”. Strategia walki z chorobą obejmuje m.in. zabicie zwierząt w ognisku choroby i utylizację ich zwłok, kontrolę przemieszczania się zwierząt, ludzi, produktów pochodzenia zwierzęcego oraz sprzętu, oczyszczanie i dezynfekcję skażonych pomieszczeń i sprzętu, prowadzenie dochodzenia epizootycznego, perlustrację mającą na celu określenie zasięgu choroby oraz utworzenie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych.

Na realizację programu w tegorocznym budżecie przewidziano kwotę 183 mln zł. W tej kwocie współfinansowanie Unii Europejskiej wynosi nieco ponad 16,5 mln zł.

Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Envanto Elements
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 02:01