StoryEditor

Warmińsko-Mazurskie: Kolejne ognisko ASF w stadzie świń

ASF nie odpuszcza! Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu kolejnego ogniska wirusa w stadzie świń. Tym razem na Warmii i Mazurach.
19.06.2019., 18:06h
7 ognisko ASF w 2019 r., stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 19 czerwca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 132 świnie, położonym w gminie Kruklanki, w powiecie giżyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Standardowo w gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Prowadzone jest intensywne dochodzenie epizootyczne mające na celu ustalenie gospodarstw kontaktowych.

To siódme ognisko wirusa ASF w tym roku i trzecie w ciągu ostatniego tygodnia. To bardzo niepokojące zjawisko i służby weterynaryjne muszą być przygotowane na wypadek wykrycia kolejnych ognisk choroby.

oprac. bcz na podst. GIW
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 20:43