StoryEditor

„Bez GMO” zawalczy o poparcie w MRiRW

Polska Izba Mleka wnioskuje o zatwierdzenie znaku jakości „Bez GMO” w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Certyfikat i gwarancja, według PIM jest istotny dla konsumentów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na to co kupują. 
11.04.2019., 14:04h

Według Polskiej Izby Mleka (PIM) konsumenci stają się coraz bardziej wymagający, zwracają uwagę na to co jedzą, interesuje ich skąd pochodzą produkty i jak powstała żywność którą spożywają. 

Niestety na polskim rynku nie ma uregulowań prawnych, umożliwiających zdefiniowanie produktu jako wolnego od GMO. Polska Izba Mleka twierdzi, że na rynku pojawiają się coraz to nowe oznakowania, co do których nie ma pewności, że gwarantują brak używania GMO w procesie produkcji. Konkurencja na rynku mleczarskim jest bardzo wysoka, a różnorodność oznakowania na opakowaniach przyczynia się do dezinformacji konsumentów.
 
Polska Izba Mleka chcąc zwiększyć zaufanie konsumentów do mleka, a zwłaszcza mleka produkowanego w Polsce oraz chcąc wesprzeć działania branży mleczarskiej, opracowała Standard Certyfikacji  Systemów Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Żywności „Bez GMO”.

– Niezwykle ważne jest, by nadać odpowiednią rangę temu systemowi. Dlatego zależy nam na uznaniu naszego znaku przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tym bardziej jest to ważne, że to nasz polski system, stworzony w oparciu o wiedzę i doświadczenie polskich rolników i przetwórców. Zależy nam na dobrej współpracy z Ministerstwem w tym zakresie i liczymy na szybkie procedowanie ze strony Ministerstwa - mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.
Katalogi wymagań standardu obejmują zarówno gospodarstwa rolne, zakłady paszowe, firmy logistyczne, jak i  zakłady mleczarskie.

źródło: Biuro kampanii „Wolne od GMO”
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 13:55