StoryEditor

Opolagra 2019: Śląska Wystawa Bydła Hodowlanego

Jak co roku hodowcy bydła mlecznego wzięli udział w pokazie użytkowości krów mlecznych, co jest niewątpliwym atutem tej wystawy. Prezentowane krowy nie tylko ładnie się prezentują, ale i dostarczają dużo mleka. Wydajność przekraczająca dziesięć tysięcy kilogramów mleka od sztuki nie należy w województwie opolskim do rzadkości.
15.06.2019., 21:06h
W sobotę superczempionat w kategorii jałówki przypadł Kombinatowi Rolnemu Kietrz, ale wszyscy zdobywcy czempionatów byli zadowoleni, bo wiele tygodni przygotowań do wystawy nie poszło na marne.

Mimo zwiększania wydajności i nagród, hodowców martwi jednak obcięcie dotacji do postępu biologicznego w hodowli bydła. Polska jest na piątym miejscu w hodowli bydła w Europie, więc obcięcie dotacji o 60 procent stanowi dużą kwotę.

– Poświęciliśmy ok. Miesiąc czasu żeby je ładnie nauczyć chodzić. Trzeba było poświęcić sporo czasu, żeby osiągnąć jakieś efekty. Opłacało się bo zdobyliśmy czempionat w kategorii bydła 12-13 miesięcy – mówi Aleksandra Kara, hodowczyni bydła z Mochowa.

– Wystawcy dopisali, jest ich znowu więcej. Hodowcy również dopisali. Poziom hodowli cały czas rośnie.  W tym roku oceniał nasze zwierzęta sędzia z Węgier, który też jest zachwycony poziomem, a hodowcy zachwyceni z tego sędziowania. Niestety, cała nasza wystawa odbywa się w atmosferze smutku z uwagi na brak zrozumienia ze strony ministerstwa rolnictwa dla polskiej hodowli i to szokuje nas hodowców – relacjonuje Martin Ziaja, prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła.

– Z tego co widać dzisiaj na wycenie bydło mamy już na poziomie światowym i nie mamy się czego wstydzić. I widać duże zainteresowanie hodowlą wśród wystawców i zwiedzających – dodaje Krzysztof Banach, wiceprezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

ZOBACZ FILM Z WYSTAWY!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 23:29