Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

UOKiK: Wydano raport na temat umów dostawców z mleczarniami

24.04.2018

Drukuj

UOKiK: Wydano raport na temat umów dostawców z mleczarniami

Artykuł dostępny

Ustawa o przewadze kontraktowej weszła w życie w lipcu ubiegłego roku, jedna z pierwszych kontroli w ramach wykorzystania nieuczciwych praktyk dotyczyła właśnie zawieranych umów kontraktacyjnych pomiędzy dostawcami, a mleczniami.
- Stworzyliśmy raport, w którym zamieściliśmy rekomendacje, jak powinny wyglądać uczciwe umowy. To nasze pierwsze postępowanie na rynku mleka, a ustawa o przewadze kontraktowej weszła niedawno w życie. Dlatego zdajemy sobie sprawę, że w wielu przypadkach przedsiębiorcy mogli nie wiedzieć, że ich praktyki są niezgodne z nowymi przepisami. Dlatego tym razem ograniczyliśmy się do wskazówek dla dostawców i odbiorców. Nasza analiza jest dla nich drogowskazem, jak powinny wyglądać ich relacje handlowe. Jeżeli jednak w przyszłości ponownie natrafimy na zakwestionowane postanowienia w umowach – będziemy wszczynać postępowania i nakładać kary – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Mleko na wyłączność?

r e k l a m aUrząd ma największe wątpliwości jeśli chodzi o klauzulę wyłączności, jakoby dostawca miał obowiązek wydania całego wyprodukowanego mleka mleczarni., z którą ma podpisaną umowę. Według UOKiKu dostawca powinien mieć możliwość oddawania mleka również do innych zakładów przetwórczych, a karanie za niedopełnienie tych wymogów jest niezgodne z prawem. 
Jak wiadomo związanie się z daną mleczarnią do tej pory wiązało się z ogromnymi utrudnieniami wypowiedzenia umowy i podpisania nowego kontraktu, na korzystniejszych dla producenta warunkach z innym zakładem przetwórczym.

Cenne mleko

Jak podkreśla UOKiK na portalu w wielu przypadkach cena jest ustalana dopiero w momencie dostarczenia surowca - jest to logiczne, bo cena zależy w dużej mierze od jakości. Jak twierdzi UOKiK powinno się to jednak odbywać w sposób transparentny, w oparciu o z góry określone kryteria. Dlatego urząd negatywnie ocenia rozwiązania wprowadzające prawo dowolnego  ustalania lub zmiany ceny przez odbiorcę, bez konkretnych przesłanek.

Wypowiedzenie umowy

Polecany artykuł

Umowy z mleczarniami do poprawkiUOKiK zwrócił uwagę na to, że w umowach są postanowienia jednostronne dotyczące wypowiedzenia umowy, regulujące jedynie stronę interesów mleczarni - czyli prawo do zakończenia współpracy bez okresu wypowiedzenia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dostawcy często mają półroczny okres wypowiedzenia i jeszcze do tego otrzymują w tym czasie niższą cenę za surowiec...

Wątpliwa jakość mleka

Urząd zwrócił szczególną uwagę na fakt, że mleczarnie przyjmują często mleko nie spełniające wymagań - za dużo komórek somatycznych, drobnoustrojów, bez zaświadczeń sanitarno-weterynaryjnych. 
Według UOKiKu taki produkt nie powinien trafiać do obrotu..... Większość mleczarni zastrzega sobie prawo nieodebrania mleka jeśli nie są spełnione określone wymagania.

Kto płaci za badania mleka?

Z raportu wynika, że z tym także jest bardzo różnie. W niektórych płaci odbiorca, dostawca, w niektórych koszty dzielone są na pół. Ważne, aby takie informacje znalazły się w umowie.

KOWR zaopiniował raport

Zanim raport został opublikowany trafił do opiniowania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. KOWR zgodził się, że wątpliwości budzi klauzula wyłączności i jednostronne ustalanie ceny. 

Czy jesteś zadowolony ze swojej mleczarni? Wypełnij krótką ankietę (kliknij tutaj)


Więcej informacji na temat raportu w czerwcowym wydaniu Top Bydło, w wywiadzie z dyrektorem Piotrem Adamczewskim z delegatury w Bydgoszczy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
dkol/na podst. uokik

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Ile jeszcze można wytrzymać?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii