Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

ARiMR: Zmieniają się opłaty za paszporty dla bydła

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o nowych cenach za paszporty i duplikaty paszportów dla bydła. Sprawdź od kiedy obowiązują i jakie są obecnie stawki.
Dorota Kolasińska2 lutego 2021, 12:01
Już w listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy o rozporządzeniu resortu rolnictwa dotyczącym zmian opłat za paszporty oraz ich duplikaty dla bydła. MRiRW wówczas podkreśliło, że zmiany są konieczne ze względów praktycznych i usprawnienia obsługi kasowej w ARiMR. 


Od 12 lutego br. będą obowiązywać nowe stawki – 1,00 zł za wydanie paszportu dla bydła i 2,00 zł za wydanie duplikatu paszportu bydła. Jednak warto pamiętać również o opłacie pocztowej (przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru) przez Pocztę Polską, która wynosi 8,5 zł.

Dotychczasowa stawka wynosiła zarówno za paszport i duplikat 1,33 zł, co jak podkreślił resort rolnictwa stanowiło problem z płatnością i wydawaniem reszty w małych nominałach, proces ten opóźniał doręczenie paszportów.
 
Średniorocznie ARiMR wydaje się około 2,2 mln szt. paszportów, a jednostkowy koszt wydania paszportu wynosi około 0,72 zł/szt. Wyższa cena (2 zł) zaproponowana za duplikat paszportu wynika z dodatkowych kosztów i pracy związanych z procesem wydawania tego dokumentu, tj. manualnym odtworzeniem i sprawdzeniem dodatkowych danych w bazie danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt ARiMR. 

– Zgodnie z opiniami posiadaczy bydła, przekazywanymi podczas składania zgłoszeń w biurach powiatowych ARiMR, opłata kwoty 1,33 zł/szt. lub jej wielokrotności jest uciążliwa w obsłudze, wymagająca przygotowania środków płatniczych w małych nominałach, które są coraz rzadziej dostępne w obrocie.
https://www.facebook.com/AgencjaRestrukturyzacjiiModernizacjiRolnictwa/posts/3411151482324519

oprac. dkol na podst. rcl.gov.pl
fot. ARiMRPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ