StoryEditor

Branża mięsna: Nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych działań

Nowy ład, farm to fork, ofensywa "zielonych", wegan i wegetarian, powszechna opinia o szkodliwości spożywania mięsa czerwonego, a na dodatek kryzys cenowy na rynku wieprzowiny. Oto rzeczywistość, w jakiej znalazła się branża.
05.10.2021., 16:10h
Europejska branża wieprzowa w ostatnich miesiącach znalazła się w poważnym kryzysie. Można jednak rzec, że zapracowała sobie na to przez wiele lat, a teraz zaczyna odczuwać konsekwencje pewnych zaniechań. Mowa przede wszystkim o braku lub niewystarczającym wpływie przedstawicieli ubojni i przetwórni, a także rolników na polityków odpowiedzialnych za tworzenie europejskiej polityki rolnej. Wydaje się, że słyszą oni wyłącznie głos tej części społeczeństwa, która bardzo mocno i dosadnie mówi o ochronie zwierząt przed konwencjonalnym chowem zwierząt gospodarskich, podkreśla negatywny wpływ hodowli na środowisko naturalne i wskazuje na  szkodliwość spożycia mięsa czerwonego na zdrowie ludzi. Ruchy ogólnie rzecz ujmując "zielonych" i niejedzących lub ograniczających konsumpcję mięsa miały nie mały wpływ na zapisy Nowego Zielonego Ładu oraz założeń gospodarki Farm to Fork.

Czy branża ma coś do powiedzenia?

- Dążymy do tego, by do 2030 r. stworzyć ramy nowoczesnej produkcji żywności, w tym mięsa, która przede wszystkim będzie zrównoważona, ekologiczna i będzie zostawiała niewielki ślad węglowy. Chcemy podnosić standardy produkcji żyw...
Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 11:18