StoryEditor

Europejczycy chcą wyższego dobrostanu zwierząt. Jak wygląda prawo?

Dobrostan – to słowo jest odmieniane przez wszystkie przypadki przez osoby związane z produkcją nie tylko świń, ale wszystkich zwierząt gospodarskich. O tym, jak je rozumieć oraz jaka przyszłość czeka producentów zwierząt, dyskutowano w Toruniu.
08.11.2023., 08:15h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ochrona dobrostanu zwierząt
  • Odpowiedzialność ludzi
  • Ból i cierpienie zwierząt
  • Stres obniża dobrostan
  • Kontrole weterynaryjne
  • Dyskusje wokół dobrostanu
  • Nie tylko dobrostan świń
  • Czego oczekujemy od IW?
  • O dobrostanie w Brukseli

Ochrona dobrostanu zwierząt

Wyznacznikiem stosunku człowieka do zwierząt jest ochrona przed zadawaniem cierpienia. Badania Eurobarometru 2015 dotyczące świadomości społeczeństwa UE mówią o tym, że średnio 94% obywateli UE, w tym 86% obywateli Polski uważa, że ochrona dobrostanu zwierząt hodowlanych jest ważna lub bardzo ważna. Ponad 80% badanych uważa, że dobrostan powinien być lepiej chroniony, niż ma to miejsce obecnie – mówił podczas konferencji naukowej w Toruniu prof. Roman Kołacz. Konferencja naukowa, poświęcona zagadnieniom dobrostanu zwierząt, organizowana przez prof. Kołacza to już tradycja. W tym roku odbyła się ona pod auspicjami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

image

prof. Roman Kołacz

FOTO: Kurek

Ochrona dobrostanu zwierząt jest jednym z priorytetów WPR przyjętym przez Komisję Europejską 20 maja 2020 r. Strategia ta zakłada szereg nowych regulacji prawnych, w tym propozycję UE dotyczącą etykietowania żywności z uwzględnieniem dobrostanu.

– Musimy w UE zdawać sobie sprawę z tego, że temat dobrostanu nas nie minie. Nawet w Brazylii zaczyna się o nim dyskusja. Hasła są piękne, ale jak je implementować do codziennych praktyk – pytał prof. Jorg Hartung z Uniwersytetu Weterynaryjnego w Hanowerze. Mówił on o tym, że w UE nie ma do tej pory jednego, wspólnego prawa dotyczącego ochrony dobrostanu zwierząt. Natomiast jest ono w planach.

image

Konferencja dobrostan, Toruń 2023

FOTO: Kurek

Odpowiedzialność ludzi

Niemieckie prawo dotyczące dobrostanu opiera się na konstytucyjnym celu, jakim jest ochrona zwierząt. Nasi sąsiedzi dysponują 46 biurami podległymi ministerstwu rolnictwa, kontrolującymi fermy zwierząt, transport i ubój. Korzystają z opinii eksperckich, wykonują raporty i korzystają z inspektora ds. dobrostanu. Jednak fundamentalnym założeniem ich prawa jest ochrona zdrowia i dobrostanu zwierząt, oparta na odpowiedzialności ludzi.

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 13:59