StoryEditor

Fermy świń pół kilometra od zabudowań mieszkalnych

Skargi na odory pochodzące z ferm hodowlanych spowodowały, że ministerstwo środowiska złożyło projekt ustawy mającej regulować odległości pomiędzy budynkami inwentarskimi, a domami mieszkalnymi.
02.04.2019., 16:04h

Podczas kiedy producenci świń zacierają ręce w związku z polepszeniem sytuacji na rynku żywca wieprzowego, rząd szykuje nowe przepisy odnośnie do lokalizacji budynków inwentarskich. Do prac rządowych trafił bowiem projekt ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstania uciążliwości zapachowej. Wynika z niego jednoznacznie, że duże fermy zwierząt ze względu na uciążliwość zapachową będą mogły być lokalizowane w odległości nie mniejszej niż 500 m od zabudowań mieszkalnych i użyteczności publicznej.


Co przewiduje projekt nowej ustawy?

Projekt nowej ustawy ma regulować minimalne odległości inwestycji rolnych wiążących się z uciążliwością zapachową od zabudowań mieszkalnych, użyteczności publicznej, obszarów chronionych, czy granic uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej.

I tak, wyznaczono minimalną odległość dla chowu lub hodowli zwierząt, głównie świń, drobiu i zwierząt futerkowych na 210 m w przypadku instalacji nie mniejszej niż 210 DJP i nie większej niż 500 DJP. Jeżeli przedsięwzięcie będzie przekraczało 500 DJP odległość ...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 08:12