StoryEditor

Otwarcie nowoczesnej chlewni w Śląskowie

Stacje żywienia loch prośnych, indywidualny system karmienia macior na porodówce oraz schładzanie chlewni to tylko niektóre z nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w otwartej dziś w Śląskowie w Wielkopolsce chlewni mieszczącej 750 loch nastawionych na produkcję prosiąt.
29.03.2019., 22:03h
Dzisiaj w Śląskowie, w gm. Jutrosin została hucznie otwarta nowa chlewnia nastawiona na produkcję prosiąt. W uroczystościach uczestniczyło kilkuset rolników z całego kraju. Właścicielem inwestycji jest Maciej Duda, prezes DUDA Holding. Nowoczesna chlewnia za 10 dni zostanie zasiedlona 750 loszkami genetyki Topigs Norsvin sprowadzonymi z Niemiec. W obiekcie produkowanych będzie rocznie ok. 22 tys. prosiąt, które mają trafiać do rolników – partnerów DUDA Holding do dalszego tuczu. Budynek wyposażała firma Polnet.

Chlewnia, w której znajduje się 5 komór porodowych mieszczących po 32 stanowiska będzie pracowała w rytmie tygodniowym.
Nowoczesna porodówka

Kojce porodowe o wymiarach 1,8 m x 2,6 m mają plastikowe rusztowe posadzki oraz maty grzewcze dla prosiąt. Pod lochami znajdują się ruszty żeliwne. Jednak najciekawszy w tych pomieszczeniach jest nowoczesny system karmienia macior francuskiej firmy Asserva.

Pasza będzie trafiała na porodówki paszociągami koralikowymi do ok. 8-l dozowników. Z nich będzie automatycznie dozowana lochom, w dawkach 100-g zgodnie z krzywymi żywienia. Całością będzie starował komputer. Wraz z paszą podawana będzie woda, a zatem lochy będą miały dostęp do karmy w postaci papki. W przypadku niewyjadania paszy za pośrednictwem czujników system będzie informował o problemie w konkretnym kojcu, dzięki czemu obsługa natychmiast będzie mogła sprawdzić przyczynę obniżenia apetytu u lochy.
Stacje żywienia loch

Sektor loch prośnych, w którym znajduje się 10 kojców grupowych mieszczących po 36 zwierząt został wyposażony również w nowoczesny system żywienia. Inwestor postawił tutaj na stacje żywienia. W każdym kojcu znajdują się po dwa urządzenia, które mogą obsłużyć do 20 zwierząt każde. Lochy prośne będą tutaj żywione indywidualnie, zgodnie z krzywą żywienia.

Stacje po wejściu lochy do środka będą się zamykały, identyfikowały ją po kolczyku – chipie i podawały pasze w niewielkich porcjach po 100 g wraz z wodą. Po zjedzeniu paszy lochy będą musiały się wycofać, aby opuścić stację.

W majowym wydaniu „top agrar Polska” przeczytacie Państwo o szczegółach wyposażenia tej chlewni. Zapraszamy do lektury.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 17:11