Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Lewamizol w importowanej do Polski wieprzowinie

Obrazek

W Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) pojawił się komunikat o wykryciu w tuszach wieprzowych pochodzących z Belgii zbyt wysokiego poziomu lewamizolu. Tusze wieprzowe pochodziły z drugiej ręki. 

Dorota Kolasińska7 marca 2019, 15:06
System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (ang. Rapid Alert System for Food and Feed, w skrócie RASFF) służy do wymiany informacji pomiędzy organami urzędowej kontroli w Europie będącymi członkami tego systemu. 

21 lutego br. w systemie pojawiła się informacja o wykryciu pozostałości weterynaryjnych produktów leczniczych – lewamizolu (50,2; 85,8 μg /kg) w wieprzowinie. 

Lewamizol to substancja aktywna wykorzystywana w odrobaczaniu trzody chlewnej. 

O wykryciu substancji powiadomienie do RASFF wysłała Belgia, która mięso to rozdystrybuowała wcześniej między innymi do Polski, Austrii, Chorwacji, Czech, Wybrzeża Kości Słoniowej, Danii, Estonii, Holandii, Finlandii, Gruzji, Francji i Luksemburga. 

Wieprzowina jak donosi Wirtualna Polska, która uzyskała informacje z Ministerstwa Rolnictwa pochodziła nie z samej Belgii, ale z Barbadosu. To państwo znajdujące się na Małych Antylach, leżące na Oceanie Atlantyckim przynależące do Ameryki Północnej. Głową państwa co ciekawe jest monarcha Wielkiej Brytanii Elżbieta II, a zarządza nią gubernator. Co w takim razie wieprzowina z Barbadosu robi w Polsce? 

– Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło Wirtualnej Polsce, że 38 sztuk świń ubitych na Barbadosie trafiło do firmy z woj. kujawsko-pomorskiego, a 24 świnie pojechały do woj. łódzkiego. 9,9 ton mrożonych serc trafiło do przetwórni niedaleko Łodzi. Część mięsa zatrzymano i przekazano do utylizacji – czytamy na portalu WP. 

O dalszym toku tej sprawy będziemy informować na bieżąco.

oprac. kol na podst. ec.europa/wp.pl
Fot. MemoryCatcher on Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)