StoryEditor

Na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowani przez ASF?

Rząd wspiera rolników mieszkających w strefach występowania afrykańskiego pomoru, którzy chcą zrezygnować z hodowli trzody chlewnej. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wdraża w tym celu dwa programy. Jeden z nich właśnie się zakończył, na uruchomienie kolejnego trzeba będzie poczekać do końca tego miesiąca. 
13.08.2019., 11:08h

Do 29 lipca br. można było składać wnioski na o przyznanie pomocy na „Restrukturyzację małych gospodarstw” na obszarach ASF. W tym naborze wsparcie było przeznaczona dla rolników, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej i zająć się innym rodzajem działalności. Mogli liczyć na bezzwrotną premię w wysokości 60 tys. zł. Będzie ona wypłacana w dwóch ratach - pierwszą w wysokości 48 tys. zł (80% premii) rolnik może otrzymać po doręczeniu decyzji o przyznaniu pomocy, a drugą ratę 12 tys. zł (20%) po zrealizowaniu biznesplanu. Ale z pomocy nie mogli skorzystać ci rolnicy, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie z programu nieprzerwanego nieutrzymywania świń w gospodarstwie.

Tymczasem już od 30 sierpnia do 28 września oddziały regionalne ARiMR będą czekać na chętnych zainteresowanych przyznaniem pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich objętych ASF. Jej maksymalna wysokość to 250 tys. zł. Ten nabór przeznaczony jest dla rolników, małżonków rolnika lub domowników rolnika, którzy na terenach wiejskich objętych afrykańskim pomorem świń prowadzą chów lub hodowlę trzody chlewnej i chcą z nie...

Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 00:00