StoryEditor

Ferma Trzody Chlewnej w Łodzi wystartowała

A wraz nią wiele ciekawych prelekcji dotykających aktualnych zagadnień sektora, ale również debata Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Oprócz tego spotkania biznesowe, prezentacja nowinek technicznych i wiele innych atrakcji! 
15.02.2019., 14:02h

Są to jedne z niewielu specjalistycznych targów wokół produkcji zwierzęcej w Polsce, zjeżdża na nie ponad 250 wystawców z Polski oraz zagranicy. Według organizatorów corocznie na Fermę w Łodzi przybywa 31 000 gości. Podczas targów oprócz obejrzenia nowości technicznych w hodowli, można też posłuchać ciekawych prelekcji w bogatych programach paneli dyskusyjnych w ramach FERMY BYDŁA, FERMY TRZODY i FERMY DROBIU. Znani w branży prelegenci już rozpoczęli swoje wykłady. Targi potrwają do niedzieli!

Ferma Trzody Chlewnej

Podczas panelu dotyczącego hodowli trzody chlewnej lek. wet. Paweł Wróbel omówił zagadnienia związane z przyczynami biegunek w początkowej fazie tuczu. Natomiast dr Tomasz Schwarz z UR w Krakowie mówił o ekonomicznych i genetycznych aspektach, które wpływają na wskaźniki tuczu. 

 

Zdaniem eksperta o efektywności tuczu decydują: genetyka, żywienie, status zdrowotny oraz warunki utrzymania w tym typ podłoża i związana z nim jakość powietrza w chlewni, a także system zadawania paszy. Ekspert zwracał uwagę na duże rozbieżności w możliwościach genetycznych świń i o konieczności dopasowania dawek pokarmowych do rasy lub linii genetycznych.

Na wykładzie lek. wet. Adama Cichowskiego uczestnicy mogli uzyskać praktyczne informacje na temat metod skutecznego zwalczania PRRS, uwalniania chlewni od wirusa oraz jakie zagrożenia niesie jego obecność w stadzie za sobą. 

Nie zabrakło również tematów związanych z afrykańskim pomorem świń, który niestety stale jest na tapecie wielu rolników i naukowców. Prelegenci opisali aktualną sytuację związaną z ASF, bezpośrednie skutki dla rolników w terenach zagrożonych ASF oraz z czego wynikają problemy ze zwalczaniem pomoru. 

Debata Łódzkiej Izby Rolniczej

Podczas debaty na temat problemów aktualnej sytuacji w rolnictwie i metod ich rozwiązania, w której brali udział przedstawiciele Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi temat ASF był również jednym z ważniejszych zagadnień. 

Karol Młynarczyk wojewoda łódzki mówił o silnym zagrożeniu w woj. łódzkim jakie niesie ze sobą wirus ASF. Mimo, że ASF w woj. łódzkim jeszcze nie ma, to jest u jego bram – 20 km od granicy województwa mazowieckiego i łódzkiego. 

– Według szacunków w naszym województwie mamy ok. 8.5 tys. dzików. Odstrzał sanitarny miał wynieść nieco ponad 1 tys. i został zrealizowany w 100% – mówił Karol Młynarczyk. 

Według epidemiologów dzików wciąż jest jeszcze zbyt dużo, bo bezpieczna liczebność powinna wynieść 2 tyś. sztuk. 

– Powinniśmy zlikwidować jeszcze 6 tyś. dzików, aby skutecznie obronić się przed ASF – podkreślił Młynarczyk. Jest to jedna z metod, dzięki której można obniżyć presję wirusa i nie wprowadzić go do chlewni. Według wojewody bardzo ważna jest także edukacja społeczeństwa, by unikać protestów ludzi przed odstrzałami. 

dkol/ak

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 18:43