StoryEditor

Amazone: nowoczesne i precyzyjne rozwiązania techniczne

Marka Amazone inwestuje w maszyny wyposażone w nowoczesne i precyzyjne rozwiązania techniczne. Jaki innowacyjny sprzęt producent wypuszcza na rynek?
28.02.2022., 16:02h

Precyzja dozowania

Od wiosny 2021 r. w polu pracują pierwsze maszyny UX SmartSprayer. Są wyposażone w precyzyjną technologię kamer i przetwarzania obrazu firmy Bosch, dzięki czemu mogą wykryć chwasty w uprawach rzędowych i punktowo aplikują w czasie rzeczywistym środki ochrony roślin, korzystając z rozwiązań marki „xarvio”. Dzięki tej technologii będzie można w przyszłości ograniczyć zastosowanie środków ochrony roślin nawet o 80%

Rosnące wymagania w zakresie wyboru substancji czynnych oraz przepisów dotyczących ochrony środowiska sprawiły, że Amazone opracowała nowy system bezpośredniego dozowania DirectInject dla zaczepianych opryskiwaczy polowych UX. Ten system wyróżniony srebrnym medalem Targów Agritechnica pozwala szybko dozować lub wstrzymywać dawkowanie dodatkowych produktów podczas oprysku, w zależności od indywidualnych wymagań danej powierzchni. Jest to decydująca zaleta pozwalająca zaoszczędzić czas pracy, koszty maszyn i środków ochrony roślin, jednocześnie zmniejszając obciążenie środowiska.

Uprawa międzyrzędowa

Grupa charakteryzuje się innowacyjnością również w dziedzinie mechanicznego zwalczania chwastów technologią uprawy międzyrzędowej od firmy Schmotzer.
„Uprawa międzyrzędowa ma duży potencjał w zintegrowanym rolnictwie na całym świecie. Widzimy tendencję w kierunku większej ekologiczności nowoczesnego rolnictwa, przykładowo poprzez kombinację uprawy międzyrzędowej oraz aplikacji pasmowej. W połączeniu z nawożeniem płynnym oraz celowym lub selektywnym stosowaniem środków ochrony roślin w tym samym cyklu roboczym, w przyszłości otworzą się nowe możliwości pozwalające na optymalizację uprawy gleby” – prognozują Christian Dreyer i dr Justus Dreyer.

Biorąc pod uwagę rosnącą odporność na środki ochrony roślin i ograniczenia w ich stosowaniu, uprawa gleby zaczyna odgrywać ogromną rolę w dziedzinie utrzymania higieny pola. Z związku z tym Amazone wprowadza w bieżącym roku na rynek nowy 6-belkowy kultywator Cobra do uprawy płytkiej. Oprócz optymalnego wymieszania pozostałości pożniwnych, wytwarza on dużą ilość drobnoziarnistej gleby. Zapewnia to roślinom optymalne warunki kiełkowania.

Nowa seria pługów

Amazone wzmacnia rolę intensywnej uprawy gleby przez rozwój dwóch nowych serii pługów. Półzawieszany pług obracalny od 7 do 9 korpusów w klasie ciągników o mocy do 400 KM zapewnia największe prędkości robocze i minimalne zużycie dzięki nowym korpusom SpeedBlade. Dzięki automatycznemu dopasowaniu pierwszego korpusu AutoAdapt oraz oszczędzającemu materiał procesowi obrotu SmartTurn, Tyrok spełnia wysokie wymagania w dziedzinie precyzji i stabilności. Takie same cechy ma nowy zawieszany pług obracalny Teres wyposażony w cztery do sześciu korpusów.

Nawet 12 rzędów

W dziedzinie wysiewu punktowego rozszerzono rodzinę Precea o składaną wersję o szerokości 6 metrów. Ta precyzyjna maszyna dla dużych prędkości roboczych obejmująca nawet 12 rzędów może zostać opcjonalnie wyposażona w tylny zestaw do nawożenia lub przedni zbiornik FTender zapewniający maksymalną wydajność.


opr. jj

fot. firmowe

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 22:32