StoryEditor

Dwa nowe wały do Carrierów

Väderstad przygotował nowy wał zagęszczający o nazwie TopRunner, który montowany jest w agregatach uprawowych Carrier L i XL.
15.04.2015., 12:04h

Składa się on z wyprofilowanych płaskowników stalowych i występuje w wersji pojedynczej oraz podwójnej. To niezbyt ciężki sprzęt, którego działanie podobne jest do wałów rurowych. Po przejeździe gleba o lżejszej strukturze znajduje się w wierzchniej warstwie i jest przygotowana do siewu. Wał zagęszcza rolę w pasach, a między nimi uzyskuje się luźniejszą strukturę roli. Poprawia to stosunki wodno-powietrzne i ułatwia wsiąkanie wody po obfitych opadach.

Po uprawie wałem TopRunner powstają grzbiety, które szybko wyschną, a to pozwala szybciej wejść w pole z kolejnym zabiegiem.  Podwójny wał, w którym pierścienie zachodzą na siebie, zagęszcza rolę na większej powierzchni i intensywniej oddziałuje na zbryloną glebę. Twarde bryły są wciskane pod drugi rząd pierścieni.

Co ważne, można ustawiać wysokość pierwszego wału względem drugiego, aby uniknąć zaskorupienia roli. Podczas pracy pierścienie oczyszczają się samoczynnie, a gleba nie oblepia się na nich. Wały wyposażone w nowe elementy sprężynujące, które korzystnie wpływają na żywotność maszyny.
jj

Fot. firmowe

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 21:46