StoryEditor

Konkurs Wynalazków: Owijarka bel sterowana na pilota

Smykałka do majsterkowania i znajomość elektroniki pozwoliły naszemu Czytelnikowi zmodernizować ciągnik, który współpracuje z owijarką stacjonarną. Wszystkie funkcje obsługiwane są z pilota, więc owijanie bel może wykonywać tylko jedna osoba – czyli operator ładowarki.
10.08.2019., 17:08h

Prezentowany wynalazek to prosty sposób na rozwiązanie problemu z brakiem rąk do pracy. Pomysł na zmodernizowanie ciągnika współpracującego z owijarką zrodził się w głowie Krzysztofa Litwinko, któremu w prowadzeniu gospodarstwa pomaga syn Grzegorz. Młody rolnik był również zaangażowany w prace nad modernizacją sprzętu. Pomagał ojcu w Internecie znaleźć odpowiednie części, następnie wszystko podłączyć do centralki sterującej.

Dzięki modernizacji ciągnika możliwe jest obsługiwanie zestawu z owijarką za pomocą pilota. Wcześniej, przed modernizacją jedna osoba odpowiadała za załadunek bel na stół owijarki i odbiór owiniętych bel i ułożenie ich na pryzmie. Druga osoba w kabinie ciągnika Ursus C330 uruchamiała hydraulikę czyli obrót stołu owijarki, a po zakończeniu tego procesu konieczne było uniesienie TUZ, aby wyładować bele ze stołu. Gospodarstwo wynalazcy specjalizujące się w hodowli bydła i znajduje się w miejscowości Białosuknia w powiecie Monieckim.

Dzięki modernizacji wszystkie czynności przy owijaniu bel z podwiędniętą trawą wykonuje tylko jedna osoba – w tym przypadku operator ładowarki. Wymagało to sporo modernizacji, głównie w ciągniku Ursus C330 współpracującym z owijarką.

W Ursusie wymieniono tradycyjny rozdzielacz hydrauliczny na nowszą wersję. Można go obsługiwać dźwigniami lub elektrycznie. Umożliwia to unoszenie i opuszczanie podnośnika w ciągniku po wciśnięciu przycisku na pilocie. Innym przyciskiem na pilocie uruchamia się owijanie beli. Wynalazca zamontował też silnik elektryczny przy mechanizmie regulacji obrotów silnika.

Pomysłowy rolnik wykonał także centralkę, która steruje rozdzielaczem hydraulicznym ciągnika i obrotami silnika. Wynalazca zdecydował się 12 kanałowy moduł radiowy, co umożliwia sterowanie wszystkimi funkcjami za pomocą pilota, wcześniej sterownik miał być wyposażony w długi kabel. Wszystkie funkcje można także obsługiwać ręcznie przyciskami na pulpicie centralki. Ciekawostką jest to, że plastikowe podkładki z widocznymi oznaczeniami funkcji umieszczone pod przyciskami na centralce sterowniczej zostały wykonane na drukarce 3D.

ZAGŁOSUJ TERAZ na najlepszy Twoim zdaniem wynalazek!

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 21:20