StoryEditor

Ogrzewanie warsztatu zimą bez spalin

Ogrzewanie warsztatu zimą może być wyzwaniem. Firma RexNordicWarto proponuje nagrzewnice, przy których nie ma potrzeby stosowania wyciągu spalin, wystarczy zwykła wentylacja. Jak to działa?
02.02.2024., 16:22h

Dzienne zużycie 2,5 l oleju napędowego przy ogrzewaniu pomieszczenia o kubaturze 500 m³ przy temperaturze wewnętrznej 15°C i zewnętrznej 0°C – to propozycja firmy RexNordic, producenta nagrzewnic z Finlandii.

Urządzenia wyróżnia opatentowany palnik olejowy z elektryczną pompą paliwową, która rozprowadza gazy spalinowe rurami z powłoką ceramiczną i wytwarza ciepło w postaci promieniowania podczerwonego.​ Pełną wydajność osiąga się spalając ok. 1–2,5 litra paliwa na godzinę. Nagrzewnice na podczerwień Airrex oferowane są w trzech klasach mocy. Wydajność grzewcza najmniejszego Airrexa AH-200 to 13 kWh, średniego AH-300 to 15 kWh, a największego AH-800 22 kWh.

Warto podkreślić, że nie ma tu potrzeby stosowania wyciągu spalin. Potrójny proces spalania zapewnia całkowite i czyste spalanie. Wystarczy zwykła wentylacja. Ponad 99% spalin to dwutlenek węgla i para wodna, czyli składniki powietrza, którym oddychamy. Praktycznie nie powstaje sadza ani inne drobne cząsteczki czy tlenek węgla. Spaliny z czystego spalania wysokiej jakości paliwa zawierają bardzo niskie poziomy tlenków azotu, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jak podkreśla producent, jeśli ogrzewana przestrzeń jest wentylowana zgodnie z przepisami (całkowita wymiana powietrza co dwie godziny), dwutlenek węgla w ogrzewanej przestrzeni nie będzie szkodliwy.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 04:48