StoryEditor

Polagra-Premiery: Husarya z Grand Prix Grupy MTP

Pamiętacie nasz konkurs Agropatent? Bracia Marcin i Sławomir Wiśniewscy, laureaci tamtego konkursu wynalazków, odebrali dziś kolejną nagrodę, tym razem za najbardziej innowacyjny produkt – maszynę do zbierania kamieni Husarya.
17.01.2020., 22:01h

Dziś na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęły się targi Polgra-Premiery. W pawilonach oglądać można nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze, ale także ofertę producentów nasion, nawozów, środków ochrony roślin, a także sprzętu zootechnicznego. Tradycją poznańskich targów jest przyznawanie Złotego Medalu Grupy MTP nowoczesnym, innowacyjnym i wytworzonym w oparciu o najwyższej klasy technologie produktom. Po ogłoszeniu decyzji sądu konkursowego, która następuje jeszcze przed targami,  rozpoczyna się otwarte głosowanie, w wyniku którego wyłania się produkt nagrodzony Złotym Medalem Wybór Konsumentów.

W tym roku pojawiły się dwie nowe kategorie – Grand Prix Grupy MTP, przyznawane najbardziej innowacyjnemu w skali światowej produktu, oraz Eco Prize dla produktu najbardziej ekologicznego. Sąd konkursowy przyznaje je produktom, które otrzymały Złoty Medal. Sąd konkursowy stanowią zawsze eksperci w danej dziedzinie. Przewodniczącym jury  oceniającego produkty zgłoszone na Polagrę-Premiery był prof. Grzegorz Skrzypczak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Złotymi Medalami Grupy MTP wyróżniono 37 produktów w dwóch kategoriach – Maszyny, urządzenia, aplikacje i produkty dla rolnictwa oraz Rośliny uprawne. Za najbardziej innowacyjny sąd konkursowy uznał maszynę do zbierania kamieni Husarya SCS-100. Docenili ją także klienci, przyznając jej najwięcej głosów w konkursie Złoty Medal Wybór Konsumentów (kategoria Maszyny).

Husarya przeznaczona jest do mechanicznego zbierania kamieni z wierzchniej warstwy gleby (do 20 cm głębokości). Dzięki systemowi podwójnych rotorów, robi to z dużą dokładnością i może zbierać kamienie różnej wielkości. Wyposażona jest też w aktywny, bębnowy system separacji kamieni od zanieczyszczeń oraz zbiornik kamieni o pojemności 3 m3. Jej producentem jest firma Usarya Polska.  ZOBACZ WIĘCEJ

Konsumenci nagrodzili też kukurydzę Kurant, produkowaną przez Hodowlę Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR. Roślina ta, dzięki unikalnej kompozycji genetycznej, daje bardzo wysokie plony suchej masy i dobrze znosi zimno oraz niedobory wody. Można ją uprawiać na wszystkich glebach.

Eko Prize Grupy MTP, nagrodę za najbardziej ekologiczne rozwiązanie, odebrał producent urządzenia Matrix 430VF – firma TeeJet Poland sp. z o.o. Nagrodzony produkt to nawigacja ułatwiająca przeprowadzanie oprysków w sadach czy winnicach. Urządzenie kontroluje tor jazdy i liczy rzędy. Jest łatwe w instalacji i obsłudze.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 22:14