StoryEditor

Witkowo – jedyna taka spółdzielnia

Od pola do stołu – to hasło, któremu podporządkowana jest cała produkcja Agrofirmy Witkowo – największej spółdzielni rolniczej w Polsce.
20.12.2019., 11:12h

Ludzie muszą nauczyć się pracy w grupie, nam się to udało – mówi Marian Ilnicki, prezes Spółdzielni Agrofirma Witkowo. Początki spółdzielni w Witkowie niedaleko Stargardu sięgają roku 1950, na jej czele w roku 1958 stanął młody wówczas Marian Ilnicki, który przewodniczy jej do dzisiaj. Spółdzielczość nie kojarzy się najlepiej wielu ludziom, a to za sprawą minionej epoki. W Witkowie jest inaczej, Agrofirma Witkowo to wzorowo funkcjonujące nowoczesne przedsiębiorstwo, które gospodaruje na powierzchni ponad 12 tys. ha. Odwiedziliśmy spółdzielnie na zaproszenie firmy John Deere.

Od pola do stołu
Uniezależniliśmy się od pośredników, robimy i produkujemy co chcemy – mówi Ilnicki. Trudno w to uwierzyć, ale cała produkcja polowa na ok. 9 tys. ha podporządkowana jest produkcji zwierzęcej. Pozostały areał to użytki zielone, z których pozyskuje się pasze objętościowe dla bydła. Wszystkie zwierzęta, bo poza bydłem mięsnym i mlecznym w Witkowie hoduje się na dużą skalę także trzodę, kury nioski i brojlery utrzymywane są na kilkunastu fermach, trafiają do ubojni i przetwórni będącej własnością spółdzielni. Z tego ...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 22:12