StoryEditor

Nowy opryskiwacz Hardi AEON Centura

Centura to zupełnie inna konstrukcja w porównaniu do oferowanych obecnie maszyn Commander. Zmieniono m.in. koncepcję ramy, w nowym opryskiwaczu oś jest skrętna.
20.12.2019., 12:12h
Centura to zupełnie nowa konstrukcja, która jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. W opryskiwaczu zupełnie zmieniono ramę i układ zawieszenia belki. W Centura tylna oś jest skrętna, przykładowo w opryskiwaczach Commander skrętna była część podwozia. Rozstaw osi w nowym opryskiwaczu można regulować skokowo w zakresie 1,8, 2,0 i 2,25 m. Oś opryskiwacza amortyzowana jest hydraulicznie, a błotniki sterowane oddzielnymi siłownikami skręcają się wraz z kołami. 

Centura to nowa seria opryskiwaczy, które w pełni przystosowane są do rolnictwa precyzyjnego, w tym wyłączanie pojedynczych rozpylaczy lub utrzymywanie stałego wydatku cieczy na całej szerokości belki podczas jazdy na zakrętach. Wymaga to szybkiego centrum operacyjnego, który w bardzo krótkim czasie przetworzy dużą ilość danych. Opryskiwacz wyposażony jest w układy telemetryczne co pozwala zdiagnozować usterkę zdalnie. Nowy opryskiwacz wyposażony jest w ISOBUS a do jego obsługi można użyć fabrycznie dostarczanego terminala HC 9700.

Na chwilę obecną opryskiwacz Hardi AEON Centura oferowany jest z belkami o szerokości od 24 do 36 m i zbiornikiem o pojemności 5200 l. Wszystkie funkcje opryskiwacza, obsługa zaworów odbywa się elektronicznie. Służy do tego dotykowy monitor umieszczony w pobliżu rozwadniacza, monitor można obsługiwać także z wykorzystaniem przycisków.

Centura oferowana jest na razie tylko w wersji z zaczepem dolnym. Dyszel jest amortyzowany, a stopa podporowa obsługiwana hydraulicznie. 
Z lewej strony opryskiwacza znajdują się schowki do przedmiotów ochrony osobistej operatora, a z prawej strony większe pojemniki m.in. na zapasowe filtry lub chemię.wnież z prawej strony znajduje się sekcja filtracji cieczy i wszystkie rozdzielacze kierujące obiegiem cieczy.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 05:41