StoryEditor

Precyzyjne nawożenie: jak rozsądnie i oszczędnie wysiać nawóz?

Zbliżający się sezon będzie kolejnym pełnym wyzwań w kwestii nawożenia. Wysokie ceny oraz presja Zielonego Ładu wymagają racjonalnego stosowania nawozów. Jak precyzyjnie wysiać nawóz? 
03.02.2023., 09:02h

Każda złotówka musi się zwrócić

Przy ostatnich zawirowaniach cen środków do produkcji oraz spadających cenach płodów rolnych coraz trudniej zarobić na rzepaku i zbożach. Dlatego nawozem trzeba gospodarować rozsądnie. Po pierwsze – trzymamy wtedy koszty w ryzach, po drugie – mniej szkodzimy środowisku, o co w ostatnich latach coraz głośniej zabiega UE. Mówiąc o racjonalnym nawożeniu, musimy wyjść od pH, które warunkuje przyswajalność składników pokarmowych. Gdy pH będzie zbyt niskie, na nic zdadzą się drogie nawozy, które rozsiewane są coraz częściej nowoczesnymi rozsiewaczami. Musimy cały czas zabiegać o to, aby każda wydana złotówka zwróciła się z jak najlepszym zyskiem w postaci plonu.

Równy rozkład granul nawozu

Fundamentalną podstawą w czasie nawożenia jest równomierny rozkład poprzeczny granul na polu. Na szczęście w ostatnich latach przybywa rozsiewaczy dwutarczowych, które pod tym względem lepiej wypadają niż mniejsze maszyny. Mimo to w praktyce może się okazać, że regulując rozsiewacz zgodnie z tabelami producenta, nie zawsze uzyskamy idealny rozkład. Przyczyną tego jest chociażby jakość nawozu, tj. granulacja. Oczy...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 14:35