StoryEditor

Jak wybrać dobrą lampę LED do ciągnika rolniczego? Na co zwrócić uwagę?

Jasno świecące diody LED, wbudowane we wzornicze obudowy, szturmem zajęły segment oświetlenia maszyn rolniczych. Czym kierować się w wyborze ledów do ciągnika rolniczego?
26.01.2023., 10:01h

Niepodważalnym atutem lamp LED jest niski pobór prądu, dzięki czemu odciążamy układ elektryczny ciągnika i nieporównywalnie wyższa skuteczność świetlna. Porównując lampę LED z tradycyjną żarówką, zauważymy, że LED ma mniej lumenów, ale w rzeczywistości daje więcej światła, czyli więcej luxów. Wynika to z tego, że LED daje światło skupione, padające w konkretnym kierunku, a tradycyjna żarówka świeci wkoło, dlatego część światła nie jest efektywnie wykorzystana i tracimy go na odbicie.

Najtańsze lampy robocze z diodami LED można już kupić za 30 zł, a za specjalistyczne oświetlenie z obudową pasującą do konkretnego modelu ciągnika zapłacimy kilkakrotnie więcej. Co ciekawe, nawet wśród lamp w atrakcyjnej cenie znajdziemy naprawdę solidne modele.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

– Przed zakupem lampy ledowej trzeba koniecznie sprawdzić, czy ma filtr przeciw zakłóceniom. To wbudowany element, o czym świadczy ikona na opakowaniu. Brak filtra może zakłócać działanie radia, CB-radia, a nawet sterowników maszyn. Nie ma co oszczędzać, bo mieliśmy w serwisie przypadek, w którym z tego powodu zepsuł się sterownik za p...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 18:21