StoryEditor

Test pługów: Kuhn Multi-Master 123 4E NSH

Wyniki uzyskane przez pług Kuhn Multi-Master 123 na polu testowym plasowały sprzęt francuskiego producenta w ścisłej czołówce.
27.02.2015., 13:02h

Podobała nam się orka oraz kilka rozwiązań technicznych.


Do testu otrzymaliśmy jeden z flagowych modeli producenta. Pług wyposażony był w ramę o profilu 120 na 120 mm i ściance o grubości 10 mm. Dodatkowe trójkątne wzmocnienie ramy głównej sprawia wrażenie, że sprzęt jest masywny i solidny. Potwierdzeniem tego jest waga pługa – 1860 kg. To jeden z najcięższych pługów w naszym zestawieniu.

Korpusy z zabezpieczeniem hydraulicznym non stop rozstawione są co 1020 mm. Takim rozstawem dysponowały tylko dwa pługi wśród testowanych modeli. Prześwit pod ramą wynosił 750 mm. Rozmieszczenie elementów sprawiło, że nie było obaw o zapchanie maszyny podczas orki nawet dużych ilości masy organicznej, co potwierdziły nasze testy.

Odkładnice były wyraźnie wyprofilowane. Przed nimi pracowały przedpłużki kukurydziane.
Kuhn wyposażony był w szerokie koło robocze, umieszczone przy 3. korpusie. Mimo że nie znajdowało się ono na końcu ramy, to i tak wystawało poza pas orki, co utrudnia odoranie od przeszkód, takich jak słupy czy ogrodzenia. Trzeba było także zachować uwagę w czasie przejazdów transportowych, gdyż koło mocno wystawało poza obrys ciągnika.

Należy jednak zaznaczyć, że koło przykręcone jest do ramy za pomocą klamry, dzięki czemu można zmieniać jego położenie. Dodatkowo producent oferuje różne warianty kół roboczych. pt

Więcej o wynikach tego testu przeczytasz w marcowym numerze "top agrar Polska" od str. 186.

Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 08:09