StoryEditor

Agritechnica: aż 39 rozwiązań nagrodzonych srebrnymi medalami

Medale targów Agritechnica to prestiż dla nagrodzonych firm. W tym roku wyróżnieniem organizatora targów czyli DLG odznaczono aż 40 nowych rozwiązań, które często są owocem współpracy kilku firm.
03.10.2019., 14:10h

DLG organizator targów Informuje, że producenci maszyn zgłosili w tym roku do komisji medalowej niespełna 300 nowych rozwiązań – dokładnie 291 nowości. Z tak licznej grupy wyłoniono najlepsze z nich. Oprócz głównej nagrody, przyznano również liczne srebrne medale.

Srebrnym krążkiem komisja medalowa DLG wyróżniała w tym roku aż 39 rozwiązań. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

  • Fendt wspólnie z firmą Braun Maschinenbau GmbH został wyróżniony za automatyczne prowadzenie ciągnika w winoroślach. Podczas przycinania winorośli traktorzysta musi być bardzo skupiony. Po pierwsze musi precyzyjnie prowadzić ciągnik, po drugie musi nieostatnie kontrolować i ewentualnie zmieniać pozycję osprzętu. Nagrodzone srebrnym krążkiem rozwiązanie znacznie odciąża operatora. Kontur rzędu winorośli i poziom gleby nieustannie skanowane są wiązką lasera. Przetworzona informacja poprzez ISOBUS trafia do ciągnika. Dzięki żyroskopowi obliczana jest dokładna pozycja ciągnika i przekazywane są informacje odnośnie prowadzenia i położenia osprzętu obcinającego winorośl. Zamontowany pomiędzy osiami ciągnika z lewej i prawej strony osprzęt może być wysuwany na bok lub unoszony niezależnie od siebie. System prowadzenia mona wykorzystywać także do pracy z kosiarkami bijakowymi.
  • Uznanie komisji medalowej uzyskała także przystawka do zbioru kukurydzy na ziarno Geringhoff Horizon Star III Razor. Inżynierowie opracowali konstrukcję, która umożliwia zniszczenie ścierniska kukurydzy w czasie omłotu. Brak dolnej części łodyg to brak miejsca zimowania larw omacnicy prosowianki. Rozdrobnienie łodyg to najlepszy sposób na obniżenie populacji szkodnika w latach kolejnych. Jest to możliwe dzięki specjalnie wyprofilowanym nożom rozdrabniacza. Aby zabieg był przeprowadzony prawidłowo konieczne jest prowadzenie przystawki w jak najmniejszej odległości od podłoża. W tym celu rama przystawki wyposażona jest w środkowej części w przegub. Za utrzymanie pozycji sekcji bocznych odpowiadają czujniki nie sutannie kontrolujące odległość do podłoża.
  • Jeden z trzech srebrnych medali przyznano firmie Claas za układ regulacji położenia przeciwnoży w sieczkarni słomy zintegrowany z systemem Cemos. W przenośniku pochyłym zamontowany jest czujnik wilgotności zbieranego materiału. Na tej podstawie zmienia się położenie przeciwnoży, co bezpośrednio wpływa na jakość rozdrobnienia. Jeśli materiał ma wyższą wilgotność jest rozdrabniany bardziej intensywnie. Kombajnista jedynie ustawia czy priorytetem jest jakość cięcia czy wydajność zbioru.
  • Grimme i Ropa wyróżniono za innowacyjny system SmartViev w kombajnach do zbioru buraków i ziemniaków. Licznie zamontowane na maszynie kamery przekazują obraz na wyświetlacz do kabiny ciągnika, który może wyświetlać obraz z kilku kamer jednocześnie. Możliwe jest także wybranie konkretnej kamery i przy użyciu zoom zwiększyć dokładność widoku. Obraz z kamery może być także kierowany na monitor w górnej części maszyny w obszarze stołu selekcyjnego. Obraz z kamer można śledzić także zdalnie np. z biura gospodarstwa na urządzeniach mobilnych.
  • Rauch rozwiązał problem wysiewu nawozu na skłonach opracowując system Hill Controll. Dzięki niemu zmienia się automatycznie punkt dozowania nawozu podczas pracy na polach znacznym nachyleniu co optymalizuje dokładność wysiewu.
  • Vaderstad został doceniony za układ VildeLining w siewnikach Tempo. Dzięki niemu możliwe jest zmniejszanie odległości pomiędzy rzędami kukurydzy gdy na polu tworzy się ścieżki technologiczne. Takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane w celu nawożenia np. gnojowicą sprzętem z oponami o dużej szerokości. Maksymalna odległość od rzędów jaką można uzyskać wynosi aż 105 cm.
  • New Hollnad otrzymał jeden z trzech medali za przekładnię przekazującą napęd do koła zamachowego w prasach tzw. dużej kostce. Rozwiązanie opracowane wspólnie z Walterscheid ułatwia bezpieczny dla ciągnika rozruch prasy. W przekładni jest czujnik pomiaru momentu obrotowego i w miarę zwiększania mocy na WOM zmieniane są przełożenia w przekładni. Dzięki temu duży stopień zagęszczenia można uzyskać stosując koła zamachowe o mniejszej masie, ale pracujące z większą prędkością. Ciekawą funkcją jest to, że przekładnia wyposażona jest w hamulec, który po wyłączeniu prasy zatrzymuje tłok w optymalnym położeniu początkowym ułatwiającym następny rozruch. 
  • Firma Krone została nagrodzona za system usuwania sznurka z kostek słomy, które kierowane są do peleciarki Premos użytkowanej stacjonarnie.  Cały układ sterowany jest z pilota, co ogranicza pracę ręczną i eliminuje niemal w 100% ryzyko wypadku. Sznurek po rozcięciu nawijany jest hydraulicznie na bęben i usuwany jest do specjalnego pojemnika.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 13:21