StoryEditor

Nowa seria nawozów mikro od Intermag

Amino Ultra – tak nazywa się nowa seria nawozów mikroelementowych. Nowością jest formulacja nawozów bazująca na naturalnym roślinnym transporterze mikroelementów, tj. glicynie.
27.09.2019., 13:09h

– Nasze nowe nawozy opracowaliśmy w odpowiedzi na zmiany klimatu oraz związane z nim coraz trudniejsze warunki uprawy. Nawozy Amino Ultra dedykujemy praktycznie wszystkim uprawom. Produkty te są znacznie szybciej i lepiej przyswajalne w porównaniu do standardowych chelatów – przekonywał Piotr Lubaszka z firmy Intermag podczas konferencji prasowej. Stawiamy na produkty mikrobiologiczne, jesteśmy w trakcie realizacji nowej hali biotechnologicznej, której otwarcie planujemy w przyszłym roku – dodał.

Nowe nawozy mikroelementowe od Intermag dedykowane są uprawom rolniczym, warzywniczym, sadom, jagodnikom, ale także polecane są w uprawie roślin ozdobnych. Wszystkie produkty są zarejestrowane. W najbliższym sezonie mają pojawić się w ofercie 4 produkty:

  • Amino Ultra Mn-22 (zawierający 22% Mn, 4% N + substancja organiczna 25% s.m.),
  • Amino Ultra Zn-24 (zawierający 24% Zn, 4% N + substancja organiczna 25% s.m.),
  • Amino Ultra Fe-20 (zawierający 20% Fe, 4% N + substancja organiczna 25% s.m.),
  • Amino Ultra Cu-24% (zawierający 24% Cu, 4% N + substancja organiczna 25% s.m.).

Nowe nawozy są w formie ultragranulatu, który nie pyli i nie zbryla się. Zdaniem producenta, dobrze się rozpuszczają i mieszają z innymi agrochemikaliami. Przebadano mieszalność z 162 najpopularniejszymi środkami ochrony roślin (głównie fungicydami oraz insektycydami) i stwierdzono ponad 99% mieszalności nawet w mieszaninach wieloskładnikowych, przy braku efektu pienienia podczas rozpuszczania.

– Forma ultragranulatu zapewnia bardzo dobrą rozpuszczalność i mieszalność z innymi agrochemikaliami, przy tym nawozy te są biodegradowalne – w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego – przekonywał Radosław Wilk z firmy Intermag. Co warto podkreślić, glicyna to najmniejszy, a zarazem najbardziej mobilny i najszybciej wchłaniany przez rośliny aminokwas. Molekuła nawozu jest 4 razy mniejsza od tradycyjnego chelatu. Dlatego nawozy Amino Ultra zastosowane nalistnie są szybciej i efektywniej przyswajane niż standardowe nawozy mikroelementowe – dodał.

Nawozy należy stosować w okresach intensywnego wzrostu i rozwoju roślin w przypadku zdiagnozowania niedoborów manganu, cynku, żelaza lub miedzi w roślinach. Firma zaleca wykonanie 2–3 zabiegów w sezonie w 3-7 dniowych odstępach do momentu ustąpienia niedoborów. W uprawach rolniczych Amino Ultra Mn-22 zalecany jest w ilości 0,2–0,6 kg/ha, Amino Ultra Zn-24 w ilości 0,15–0,55 kg/ha, Amino Ultra Fe-20 w dawce 0,3–0,7 kg/ha, Amino Ultra Cu-24 w dawce 0,1–0,6 kg/ha.
 
– Szczegółowe programy nawozowe oraz ceny podamy już niebawem – najprawdopodobniej na początku listopada. Testujemy także produkty będące miksami tych nawozów i planujemy niebawem wprowadzić produkty bardziej uniwersalne, zawierające w każdej granuli kilka mikroelementów, nie tylko Mn, Cu, Fe, Zn, ale także m.in. bor. Mocno stawiamy także na produkty do fertygacji – podkreślał Piotr Lubaszka.

Dr Anna Konieczny z firmy Intermag podkreślała, że nowe nawozy zostały już bardzo dobrze przyjęte przez rolników m.in. w Brazylii, Meksyku czy Ekwadorze.
– Brazylia to pierwszy kraj, w którym wprowadziliśmy nawozy Amino Ultra. Stosowane tam są w uprawach soi, kukurydzy czy cytrusów. W Europie natomiast są one już obecne na rynku ukraińskim  – wymieniała dr Anna Konieczna.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 11:53