StoryEditor

Bor szybko wchłaniany i inne nawozy dolistne

W przyszłym roku Intermag świętować będzie 30 lat istnienia. Firma powstała 8 sierpnia 1988 r.
13.10.2017., 10:10h
- Pierwszymi produktami były płynne nawozy mikroelementowe. Z czasem pojawiały się biostymulatory a obecnie oprócz powyższych są też produkty prozdrowotne dla zwierząt i produkty mikrobiologiczne - powiedział prezes Intermagu Hubert Kardasz. Była to też pierwsza prywatna firma wprowadzająca w Polsce nawozy dolistne. Zaznaczył że Intermag wprowadził jako pierwsza polska firma sypkie nawozy cheltowe.

Intermag zatrudnia obecnie 140 pracowników. Zakłady zlokalizowane są w okolicach Olkusza w woj. małopolskim. Co ciekawe firma produkuje nie tylko na nasz rynek. W ubiegłym roku ponad 50% produkcji przeznaczone było na eksport. Jest to ponad 35 krajów świata. Są to np. Brazylia, Azja południowo-wschodnia, Rosja, w której Intermag jest w pierwszej trójce zagranicznych dostawców nawozów. W przyszłym roku planowane jest przekroczenie wskaźnika eksportu 60%.

- Od 2014 r. weszliśmy w sposób zorganizowany w wykorzystanie biotechnologii w rolnictwie. Jest to m.in. autorska technologia wykorzystania mikroorganizmów glebowych - powiedział prezes. Jej powstanie wynika m.in. z inwestowania firmy w badania naukowo-wdrożeniowe. Intermag przeznacza około 5% dochodów na badania i rozwój. Firma zatrudnia obecnie 13 pracowników w dziale badań i planuje zatrudnić 2 kolejne osoby. Ponadto współpracuje z krajowymi uniwersytetami i instytutami rolniczymi i ogrodniczymi. Korzysta także z finansowania przedsiębiorców przez UE w ramach wrażania innowacji. Wartość projektów, których zakończenie planowane jest w 2019 r wynosi około 30 mln. zł.

- Obecnie rolnictwo weszło w ślepy zaułek nadmiaru użycia środków ochrony roślin i antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Można poprawić tę sytuację poprzez wprowadzanie nowych, bezpieczniejszych produktów. Plany Intermagu na najbliższe lata wynikają z prowadzonych obecnie prac badawczo-rozwojowych - dodał prezes Kardasz. Jednak wprowadzane na rynek nowe produkty pociągają za sobą koszty czysto urzędnicze. Przykładowo jest rejestracja produktów w europejskim urzędzie ds. chemikaliów. Już teraz wydano na to około pół miliona złotych. W najbliższym czasie będzie to jeszcze około 2 mln.

- Wymyślanie nowego preparatu trwa kilka lat. Najpierw należy wyselekcjonować substancję czy ekstrakt. Następnie trzeba ją dopracować technologicznie. Jest to to żmudny i długotrwały proces - powiedział Radosław Wilk z Intermagu. Jednym z nowych produktów do stosowania dolistnego jest preparat aminokwasowy Aminoprim. Jest to organiczny stymulator wzrostu. Zawiera wysokoskoncentrowaną dawkę aminokwasów - zestaw wszystkich aminokwasów niezbędnych roślinom. Pochodzą one z różnych źródeł - są one pochodzenia roślinnego, mikrobiologicznego a także zwierzęcego. Środek ten ma oficjalną rejestrację stymulatora. Firmie Intermag zależy też na bezpieczeństwie dla roślin przy stosowaniu środków ochrony roślin. Dlatego preparat został przebadany w IOR w Sośnicowicach pod kątem jego mieszalności z najpopularniejszymi pestycydami.

- W nowym sezonie będziemy wprowadzać na rynek nowe produkty, wpisujące się w ideę rolnictwa zrównoważonego i precyzyjnego - powiedział Wiesław Ciecierski. Jednym z nich jest Bormax Turbo.

- Pod względem zapotrzebowania na bor, wśród roślin nie ma dużych różnic. Są natomiast różnice w pobraniu i transportu boru w roślinie dodał specjalista z Intemagu. W preparacie Bormax Turbo zastosowano technologię INT, podpatrzoną w przyrodzie, która zwiększa szybkość pobierania i przemieszczania składników pokarmowych w roślinie. Bor w preparacie jest w postaci boroetyloaminy. Według własnych wyników badań w wyniku stosowania Bormaksu Turbo w porównaniu z inną boroetyloaminą bez technologii INT - w liściach młodych było o 65% więcej boru a w starszych aż o ponad 180%.

- Cynko-Bor Turbo to kolejny nowy nawóz w ofercie Intermagu. Jako cel jego wprowadzenie przyświecała idea, podobna jak w borze, czyli ułatwienie roślinom jego pobierania - zaznaczył Ciecierski. Sformowany jest on z naturalnym ligandem, który rośliny rozpoznają na powierzchni jako produkt własnego metabolizmu i dzięki temu jest wciągany łatwiej do wnętrza rośliny. I znowu, własne wyniki badań, wykazują zwiększone pobranie cynku. Co ciekawe - cynku było więcej w pędach niż w liściach, co może świadczyć o jego szybkim przemieszczaniu. Cynko-Bor Turbo został także przebadany pod kątem mieszalności z podstawowymi środkami ochrony roślin.

Kolejnym nowym preparatem Intermagu będzie Cupran - środek zawierający tlenochlorek miedzi (385 g/l). Jest to preparat płynny, łatwy do sporządzania cieczy użytkowej. Cupran zarejestrowany jest ścieżką nawozów, a nie środków ochrony roślin jak wiele innych tlenochlorków miedziowych. Było to możliwe ponieważ substancja jest na liście unijnej nawozów.

Intermag planuje wprowadzenie także innej formulacji nawozów dolistnych - formy żelowej. Takim preparatem będzie Plonvit Żel 20-20-20 + mikro. Ma on łączyć zalety preparatu płynnego i proszkowego. Ponadto ma on właściwości kondycjonera wody - podwyższa jakość cieczy użytkowej. Stosuje się go w dawce 2-5 l/ha. Zalecany jest w szerokim spektrum upraw - od rolniczych po ogrodnicze.

W tym roku był wprowadzony preparat Strech służący do ograniczania strat podczas zbioru rzepaku oraz ograniczania porastania ziarna w kłosach. Zawiera on substancję CMC - sól sodową karboksymetylocelulozy. Jest ona używana także na rynku spożywczym jako dodatek do produktów nabiałowych. Stosowany jest w dawce 1 l/ha na około 2-3 tyg. przed zbiorem rzepaku i strączkowych. W zbożach firma zaleca stosowanie w dojrzałości zbóż - w warunkach przekropnej pogody w pierwszym momencie gdy tylko można wjechać w pole.

W kręgu zainteresowań Intermagu są także preparaty mikrobiologiczne. Wśród nich są środki do stosowania w ogrodnictwie, seria biopreparatów Bactim.

- W skład Bactimów wchodzą różne produkty, przeznaczone w ściśle określonym celu – powiedział Marcin Oleszczak. Zestawy mikrorganizmów są tak dobrane, aby działać na określonych etapach rozwoju roślin. Przykładowo Bactim Starter to zaprawa nasienna ułatwiające tworzenie ryzosfery już na etapie kiełkowania. Bactim Ruter służy do podlewania rozsady roślin ozdobnych i drobnych roślin warzywnych (np. por, seler). Bactim Mixer to granulat stosowany w momencie wsadzania warzy na pole. Dedykowany jest także do sadzonek truskawek i do sadzenia drzewek jabłoni. Cenną bakterią w tym preparacie jest Agrobacterium raiobacter. Bactim Vigor to produkt proszkowy stosowany opryskiwaczem na pole lub metodą fertygacji. Ma on właściwości biostymulujące. Bactim Fertimax przeznaczony jest do stosowania pod osłonami. Bactim Receptor zawiera dużo szczepół grzybów mikoryzowych, promieniowców i grzyb saprofityczny Pochonia chlamydospora. Środek zalecany jest do ograniczania nicieni szkodliwych dla roślin. Są to szkodniki m.in. marchwi, selera czy sałaty. Dzięki zawartości grzyba Pochonia larwy i jaja mątwików i guzaków są „zjadane” przez grzyb.

- Staramy się być blisko klienta. Dlatego dział handlowy budujemy w oparciu o doradców - powiedział Piotr Lubaszka. Rozbudowie uległa struktura terenowa, zwłaszcza na terenie Polski zachodniej oraz w rejonie sadowniczym. W skład struktury działu handlowego wejdzie wkrótce także sprzedaż dodatków do pasz.
tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 17:38