StoryEditor

Brakuje wody w niższych warstwach gleby

Susza rolnicza jest, chociaż nie wszędzie. Niestety, wody roślinom brakuje na znacznym obszarze kraju, zwłaszcza w głębszych warstwach gleby. Deficyt ten odczuwają szczególnie upraw kukurydzy, zbóż jarych i krzewów owocowych.
27.07.2021., 12:07h
Ostatni raport dotyczący suszy rolniczej w kraju wskazuje, że zjawisko dotyczy głównie województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego oraz opolskiego, łódzkiego i lubelskiego. Jednak szczegółowa analiza wilgotności gleb, zwłaszcza na poziomie 28–100 cm, tj. w strefie zasięgu większości masy systemu korzeniowego upraw polowych wskazuje, że problem jest dużo większy.
 
Według tego kryterium, pobieranie przez korzenie roślin wody i składników pokarmowych z niższych warstw profilu glebowego jest utrudnione. Mapy wskazują (patrz rys. 1.), że deficyt ten obejmuje znaczną część kraju, w ty, woj. wielkopolskie, lubuskie, pomorskie, zachodniopomorskie, łódzkie oraz znaczne obszary woj. opolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i podlaskiego.
W tym zestawieniu jedynie woj. małopolskie i podkarpackie oraz wybrane obszary woj. lubelskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego, czy dolnośląskiego są relatywnie bezpieczne, a ostatnie z nich, zwłaszcza w południowej części, wykazuje wysokie uwilgotnienie głębszych warstw profilu glebowego.
Są dwa główne powody tego stanu w kraju. Po pierwsze nieró...
Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 13:30