StoryEditor

Czy MRiRW ogłosi stan klęski żywiołowej w związku z suszą?

Kilka dni temu informowaliśmy, że w  drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2018 roku, IUNG stwierdza wystąpienie suszy rolniczej w Polsce. Średnia wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) wynosiła –90 mm. Co w związku z tym zrobi resort rolnictwa?
10.06.2018., 16:06h
Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł Norbert Kaczmarczyk z klubu Kukiz’15 złożył bezpośrednio na ręce Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela interpelację w sprawie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej z powodu suszy. Poseł uzasadnił swoją interpretację tym, że do jego biur poselskich zgłaszają się rolnicy z prośbą o interwencję u ministra Jurgiela, ponieważ ich pola dotknięte są klęską suszy. O problemach z brakiem opadów informują także media rolnicze.

Z zgodnie z informacją podaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce (SMSR) aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje wśród upraw:
  • zbóż jarych,

  • zbóż ozimych,
  • 
truskawek,
  • 
krzewów owocowych,
  • 
drzew owocowych.

ZOBACZ MAPĘ SUSZY W POLSCE!
Poniżej pełny tekst interpelacji posła Kaczmarczyka:

Interpelacja w sprawie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej z powodu suszy.

Szanowny Panie Ministrze,

na podstawie art. 192 regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, kieruję na Pana ręce interpelację dotyczącą ogłoszenia stanu klęski żywiołowej z powodu suszy.

Jak wynika z przekazów medialnych, sygnałów zgłaszanych do biur poselskich, a także mojego osobistego doświadczenia, sytuacja na polach uprawnych jest bardzo zła, a powodem tego stanu rzeczy są znaczne niedobory wody. W mojej ocenie jesteśmy zagrożeni suszą rolniczą.

Już teraz – w czerwcu – rolnicy sygnalizują jak bardzo zły jest stan ich pól. Rolnicy wskazują, że sytuacja w wielu regionach kraju jest tragiczna. Często jest ona powodowana tym, że w kwietniu spadło bardzo mało wody, a choć w maju było jej więcej, to ze względu na gwałtowność zjawisk atmosferycznych rezultat był taki, że większość tej wody spłynęła z pól. Rolnicy podkreślając zły stan pól zwracają uwagę na liczne wypaleniska, kiepską kondycję plantacji jarych, a przecież wszystko wskazuje na to, że temperatury będą w najbliższym czasie utrzymywać się na wysokim poziomie.

Sytuacja ta powoduje, że plony będą niższe. Rolnicy stracą dużo pieniędzy. Stanowi to realne zagrożenie dla funkcjonowania gospodarstw. Sytuacja może ulec znacznemu pogorszeniu, wszak mamy dopiero początek czerwca. Niedobory wody będą implikować występowanie znacznych strat w plonach.

Biorąc powyższe pod uwagę, proszę o odpowiedź na pytania:
  1. Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje ogłosić stan klęski żywiołowej w związku z suszą?
  2. Jeśli ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w związku z panującą suszą nie jest przez Państwa planowane proszę o podanie informacji, w jaki sposób rząd zamierza zminimalizować straty, które polscy rolnicy poniosą z powodu tegorocznej suszy?

Norbert Kaczmarczyk, Poseł na Sejm RP

Minister Jurgiel nie ustosunkował się jeszcze do interpelacji posła Kaczmarczyka. Gdy tylko jego odpowiedź będzie znana opublikujemy ją na naszym portalu.

oprac. bcz
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 16:25