StoryEditor

Argentyna podnosi podatek eksportowy na biodiesel

Od 1 lipca 2018 roku rząd Argentyny podniesie podatek eksportowy na biodiesla z 8 do 15%. Według prezydenta dekret ma na celu zlikwidowanie obecnej luki pomiędzy podatkami eksportowymi od biodiesla i oleju sojowego. Na początku swojej kadencji prezydent dotrzymał obietnicy wyborczej i sukcesywnie obniżał podatek od eksportu soi z 35 do 27,5% obecnie, a od eksportu oleju sojowego i śruty sojowej do 25,5 procent obecnie.
08.06.2018., 21:06h

Na początku swojej kadencji prezydent dotrzymał obietnicy wyborczej i sukcesywnie obniżał podatek od eksportu soi z 35 do 27,5% obecnie, a od eksportu oleju sojowego i śruty sojowej do 25,5 procent obecnie.Argentyna jest jednym z największych dostawców biodiesla na świecie i w 2017 roku wyeksportowała około 1,65 mln ton. Stany Zjednoczone i UE-28 uważają, że jest to możliwe jedynie dzięki subsydiom zakłócającym konkurencję. Amerykańska Komisja Handlu podniosła cła antydumpingowe na argentyński biodiesel z 60,44 do 276,65%, co prawie zatrzymało przepływ towarów.

 Jednocześnie we wrześniu ubiegłego roku UE-28 obniżyła swoje wcześniejsze cła antydumpingowe, powodując ogromne problemy gospodarcze dla rodzimego przemysłu biodiesla i nasion oleistych. Może się to jednak zmienić od jesieni 2018 roku, ponieważ Izba Handlowa UE oczekuje, że UE ponownie ureguluje import biodiesla poprzez wprowadzenie nowych ceł we wrześniu lub październiku. USA również rozważa dalszy wzrost ceł antydumpingowych na import biodiesla z Argentyny i Indonezji.

Zgodnie z doniesieniami serwisu informacyjnego Reuters, pomimo sprzyjających okoliczności, obawa prezyd...
Pozostało 41% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 22:08