StoryEditor

Czy żniwa będą wcześniejsze?

Wielu z nas, już od blisko 2 miesięcy, zastanawia się czy ponadtrzytygodniowe przyspieszenie wegetacji, które miało miejsce wiosną spowoduje, że żniwa będą wcześniejsze?
22.05.2024., 09:00h

Okazuje się, że przyroda ma to do siebie, że zawsze dąży do równowagi. O ile wczesne rozpoczęcie wegetacji jest faktem, to następnie miały miejsce opóźnienia, wywołane choćby przez przymrozki z drugiej połowy kwietnia i z połowy maja. Najbardziej ucierpieli sadownicy, którzy często stracili cały spodziewany plon. Przymrozki wpłynęły też na zboża, w tym tzw. mejozę pyłkową i w konsekwencji będzie mniej zapylonych kwiatów oraz rzepaku.

Na niektórych plantacjach na Dolnym Śląsku straty kwiatów na pędzie głównym tej ostatniej rośliny dochodzą do 40%. Jeśli będzie woda pod koniec wegetacji, rzepak zrekompensuje część tych ubytków, tym bardziej, że do typowych żniw jest jeszcze dużo czasu. Z drugiej strony rekompensowaniu strat przymrozkowych nie sprzyja masowe żerowanie larw chowacza brukwiaczka, jakie miało miejsce już od wczesnej wiosny. W konsekwencji, jeśli będzie sucho, to rzepak może rzeczywiście dojrzewać wcześniej, ale na pewno nie o 3 tygodnie, jak wydawać mogło się jeszcze miesiąc temu.

Ze zbożami ozimymi jest nieco inaczej. Tutaj dążenie przyrody do równowagi jest łatwiejsze. Ostatecznie tak duże przypieczenie wegetacji na finale straci i żniwa, choć wcześniejsze, będą miały miejsca o ok. 1 tydzień wcześniej.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 18:28