StoryEditor

Dawkę azotu ustali czujnik elektroniczny Topcon CropSpec

Bez nawożenia nie ma co marzyć o wysokich plonach. Ale uzyskać dobre efekty przy optymalnych dawkach strategicznego składnika – azotu – to już duże osiągnięcie. Wsparcie elektroniki w osiągnięciu tego celu jest jednak dzisiaj niezbędne.
19.01.2018., 12:01h
W drodze do osiągania maksymalnych plonów nie można bezkarnie zwiększać nawożenia roślin azotem. Po pierwsze jest to działanie ekonomicznie nieuzasadnione, po drugie wiąże się nieuchronnie ze zwiększeniem ryzyka wylegania upraw, co z kolei wymaga stosowania regulatorów wzrostu. Trzecim czynnikiem sugerującym ograniczenie zużycia N jest wzrost presji chorób ze względu na wybujałą część nadziemną i zwiększeniem wilgotności łanu. W sytuacjach skrajnych (burze, silne wiatry) przenawożone uprawy mimo starań agrotechnicznych wylegają, powodując wzrost kosztów zbioru.

Aby racjonalnie nawozić łan azotem w celu osiągania wysokich plonów warto skorzystać ze wsparcia elektronicznego. Jednym z rozwiązań tego problemu jest nowy czujnik Topcon CropSpec, służący do oceny ilości chlorofilu w uprawach. Pomiar ten jest skorelowany z zawartością azotu w liściach i pozwala dostosować dawkę składnika do fazy rozwoju roślin i jej aktualnych potrzeb pokarmowych. Zdaniem producenta, firmy TPI sp. z o.o., montowany na dachu maszyny sensor wyróżnia się także na rynku największym efektywnym obszarem skanowania, co znacznie przyspiesza pomiar.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 09:39