StoryEditor

Dwa oblicza wilgotności gleby

Jesteśmy na bardzo ważnym etapie sezonu uprawowego i prac polowych, dla których duże znaczenia ma wilgotność gleby. Trwają żniwa, podorywki, siewy poplonów, wysiew nawozów wapniowych, a wegetację kontynuuje ziemniak, kukurydza, soja, czy burak cukrowy. Lokalnie deszcze padają, nawet intensywnie, ale wiele rejonów boryka się z suszą.
09.08.2021., 14:08h
Po miejscowych obfitych opadach wilgotność gleby w wierzchniej warstwie jest na znacznym obszarze kraju poprawna, a w niektórych nawet zbyt obfita. Jedynie woj. zachodniopomorskie, pomorskie oraz północne rejony woj. wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego odczuwają znaczny deficyt wody w glebie (patrz mapa I). Jak wynika z oceny wilgotności gleb prowadzonej przez IMGW – PIB, pozostałe województwa mają jej wystarczająco, ale tylko w wierzchniej warstwie, tj. na głębokości od 0 do 7 cm. Stan ten jest korzystny, zwłaszcza dla gospodarstw, które uprawiają poplony lub są na etapie podorywek, czy wczesnego siewu rzepaku.
Diametralnie inny obraz przedstawia ocena tego parametru na głębokości 28-100 cm (patrz mapa II). Niestety, to strefa zasięgu systemu korzeniowego większości upraw, co przekłada się na występowanie w kraju zjawiska suszy rolniczej zwłaszcza w uprawach kukurydzy, buraka, ziemniaka, czy roślin bobowatych.
Kukurydza jest w fazie rozwoju kolby i brak wody jest niekorzystny do jej optymalnego wykształcenia. Również uprawy buraka cukrowego cierpią z powody suszy. Więdnące w ciągu dnia liście, prowadzą fotosyntezę w bardzo ...
Pozostało 50% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 18:43