StoryEditor

GUS oszacował plony 2021. Czego możemy się spodziewać?

GUS wstępnie oszacował wielkość plonów i zbiorów głównych upraw rolniczych w 2021 roku. Dane dotyczą między innymi zbóż, rzepaku i rzepiku, ziemniaków, buraków cukrowych i siana. Co na razie wiemy o wielkości ziemiopłodów rolnych 2021?
02.08.2021., 15:08h

Plony i zbiór zbóż, rzepaku i rzepiku

GUS informuje, że według wstępnych szacunków, zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi spadły o 4% w stosunku do zbiorów z poprzedniego roku. Areał upraw spadł o 1%. Powierzchnia upraw zbóż i mieszanek w 2021 roku wyglądała następująco:

  • pszenica ok. 2,4 mln ha,
  • żyto ok. 0,8 mln ha,
  • jęczmień 0,7 mln ha,
  • owies ok. 0,5 mln ha,
  • pszenżyto ok. 1,3 mln ha,
  • mieszanki zbożowe ok. 0,7 mln ha.

GUS szacuje, że w bieżącym roku plony wyniosą około 4320 kg/ha – 4% mniej niż w ubiegłym roku. Plony zbóż ozimych oceniono na 4630 kg/ha, a jarych na 3510 kg/ha. Zbiory zbóż i mieszanek zbożowych wyniosą w tym roku około 27,4 mln ton, z czego ok. 21 mln t to zbiory zbóż ozimych (7% mniej niż w 2020 r.), a 6,3 mln t – zbiory zbóż jarych (8% więcej niż rok temu).

Wzrost o 4% przewiduje się za to w zbiorach rzepaku i rzepiku. Szacowany plon wynosi 3250 kg/ha, a zbiór 3,2 mln ton. W odróżnieniu od zbóż, powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku wzrosła w 2021 roku o około 2% i wynosi mniej więcej 1 mln ha.

Ziemniaki i buraki cukrowe – jaki plon okopowych?

Warunki wegetacji aż do końca maja nie były korzystne dla uprawy ziemniaka. GUS informuje, że w połowie roku stan plantacji ziemniaków był zróżnicowany regionalnie. W całej Polsce powierzchnia uprawy tej bulwy wzrosła, osiągając ponad 0,2 mln ha, ale biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne i inne czynniki, wpływające na plon, prawdopodobnie tegoroczny zbiór ziemniaka będzie niższy niż w 2020 r. Wszystko zależy jednak od pogody w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Podobnie wygląda kwestia zbioru buraków cukrowych: wiosenne chłody nie sprzyjały wegetacji, jednak stan upraw jest dobry a wielkość plonu zależy od pogody w najbliższym czasie. Powierzchnia uprawy buraków cukrowych jest zbliżona do tej z ubiegłego roku i wynosi około 0,25 mln ha.

Siano łąkowe

W przypadku siana wiosenna wegetacja roślin przebiegała bez zakłóceń, choć nie dynamicznie. Sianokosy przeprowadzono sprawnie i można ocenić, że siano pierwszego pokosu było dobrej jakości i miało wysoką wartość pokarmową. Plony tego pokosu w przeliczeniu na siano oszacowano na 2850 kg/ha, zbiory wyniosły zaś 7,3 mln t.

Co wpłynęło na wielkość tegorocznych zbiorów?

Głównym czynnikiem, który kształtował wielkość tegorocznej produkcji, były warunki pogodowe. Chłodne dni w kwietniu i w maju oraz spadki temperatur przy gruncie hamowały wzrost i rozwój roślin. W tym czasie w wielu rejonach doszło do nadmiernego przesuszenia gleby z powodu niedoboru opadów. Ekstremalne zjawiska pogodowe z czerwca i lipca – burze, gradobicia i nawałnice – także odbiły się na stanie upraw.

Pozytywny wpływ na wielkość zbiorów w 2021 r. miała za to pogoda jesienią ubiegłego roku oraz przeprowadzenie siewu zbóż i rzepaku w optymalnych terminach i przy sprzyjającej pogodzie.

Zuzanna Ćwiklińska, źródło: GUS
fot. pixabay

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 15:11