StoryEditor

Francja: Spadek produkcji jęczmienia i rzepaku ozimego

Francuscy rolnicy spodziewają się spadku produkcji jęczmienia i rzepaku ozimego w 2024 roku. Pogoda sprawia problemy, a prognozy nie są optymistyczne.
19.06.2024., 12:26h

Francuscy rolnicy w tym roku prawdopodobnie zbiorą znacznie mniej jęczmienia ozimego niż w 2023 roku. Wskazuje na to pierwsza prognoza zbiorów Służby Statystycznej Ministerstwa Rolnictwa (Agreste) w Paryżu z 11 czerwca.

Produkcja jęczmienia ozimego we Francji spada o 10,7%

Według tych szacunków w 2024 roku produkcja jęczmienia ozimego we Francji wyniesie około 8,6 mln ton, co stanowiłoby spadek o 10,7% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednak średnia pięcioletnia nadal przekroczona byłaby o 2,6%.

Zobacz też: Prognoza zbiorów zbóż w UE: Wzrost kukurydzy i jęczmienia, spadek rzepaku

Podstawą prognozy są zmniejszone o 5,9% powierzchnie upraw oraz spodziewane obniżenie plonów o 5,1%. Według statystyków warunki pogodowe po zimie również nie były korzystne. Od marca do maja ilość opadów była o 45% wyższa niż zwykle, podczas gdy nasłonecznienie spadło o 20%.

image

Żniwa 2024: Kombajny ruszyły w jęczmień ozimy. Susza, mszyce i myszy zabrały plon!

Spadek nie tylko w uprawach jęczmienia, ale również w rzepaku

Agreste nie jest również zbyt optymistyczne w odniesieniu do rzepaku ozimego. Według pierwszych szacunków całkowita produkcja tej rośliny oleistej wyniesie 4,2 miliona ton. Oznaczałoby to spadek o 1,2% rok do roku, ale wzrost o 11,5% w stosunku do średniej z lat 2019-2023. Na ten wynik wpływa niemal niezmienny plon oraz zmniejszona o 1,0% powierzchnia upraw.

Powierzchnia kukurydzy we Francji nieznacznie wzrosła

W porównaniu z rokiem poprzednim prognoza nieznacznie podniosła powierzchnię zasiewów kukurydzy paszowej. Obecnie Agreste szacuje ten obszar na około 1,3 miliona hektarów, co o 0,5% mniej niż w 2023 roku. Średnia wieloletnia powierzchni zasiewów zostałaby obniżona o 3,4%.

Źródło: AgraEurope

Fot. Archiwum top agrar

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. lipiec 2024 07:56