StoryEditor

Dni Pola w Głubczycach: Nowe odmiany roślin i rolnicze technologie

Pracownicy Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach zorganizowali Dni Pola, prezentując nowoczesne odmiany roślin, innowacyjne technologie i wykłady dla rolników.

Dni Pola w Głubczycach: Stan wegetacji przed żniwami

Pracownicy Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach po raz kolejny zaprosili rolników, firmy nasienne i inne z otoczenia rolnictwa, aby pokazać, jaki jest stan wegetacji roślin na poletkach doświadczalnych tuż przed żniwami.

Korzystając z okazji, że wkrótce będziemy się szykować do nowych zasiewów rzepaku pracownicy stacji COBORU zachęcają rolników do korzystania z wyników porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego rzepaku i wszystkich zbóż ozimych. Te wyniki opracowywane są co roku i każdy może się zapoznać z listą odmian zalecanych dla województwa.

Wykłady i prezentacje polowe

Dyrektorka Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach (SDOO) podkreśliła znaczenie tego wydarzenia:

- Znajdujemy się w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach, gdzie dzisiaj organizujemy Dni Pola. Obecnie trwają wykłady – powiedziała dr Marta Bednarczyk.

Tematyka wykładów obejmowała działalność Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych (KZPR), różne rodzaje stresów roślinnych oraz metody zwiększenia odporności rzepaku.

image

Upały odwołane! Jaka pogoda na najbliższe dni? [PROGNOZA IMGW]

- Cieszę się, że tego typu impreza przyciąga uwagę na terenie południowej Opolszczyzny, pomimo wielu innych Dni Pola organizowanych w całej Polsce – powiedziała dyrektorka SDOO.

Nowe technologie i maszyny rolnicze

Jednym z kluczowych elementów wydarzenia była prezentacja nowej technologii analizy gleby za pomocą skanera Interrascan, co spotkało się z dużym zainteresowaniem rolników. Umożliwia ona dokładne badanie składu gleby, co pozwala na bardziej precyzyjne nawożenie i lepsze zarządzanie zasobami. Ponadto uczestnicy mieli okazję zobaczyć wystawę maszyn rolniczych, w tym nowoczesne ciągniki i narzędzia uprawowe. 

Zobacz też: Smolickie nowości odmianowe w zbożach i bobowatych

- W stacji badamy wiele odmian przydatnych do uprawy w naszym kraju. Wybieramy te najbardziej wartościowe, które zapewniają stabilne plony. Te wyselekcjonowane odmiany wpisujemy na ogólnodostępną listę odmian zalecanych – wyjaśniła dr Bednarczyk.

Wsparcie Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku

Jak powiedział dr Krzysztof Gawęcki, reprezentujący Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku (KZPR), organizacja oferuje swoim członkom wsparcie, dostarczając im wiedzę z zakresu agronomii, agrotechniki oraz ekonomii.

- Regularnie informujemy producentów o cenach skupu na rynku w całej Polsce – zarówno przed żniwami, jak i w trakcie żniw – dodał dr Krzysztof Gawęcki.

KZPR monitoruje również rynek roślin białkowych, takich jak soja, publikując punkty skupu oraz ceny. Wzrost udziału soi w strukturze zasiewów w Polsce jest korzystny z perspektywy bioróżnorodności oraz ograniczenia importu śruty GMO. 

- Uprawa soi przyczynia się do wiązania azotu, obniżając koszty produkcji i zmniejszając negatywny wpływ na środowisko – podkreślił Gawęcki.

Rolnicy o Dniach Pola w Głubczycach

Rolnicy uczestniczący w Dniach Pola docenili możliwość bezpośredniego porównania różnych odmian roślin oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie rolnictwa. Jak zauważył Piotr Gogolin, rolnik z Małego Koźla, warto odwiedzać tego typu wydarzenia, gdyż jest „to doskonała okazja, aby przyjrzeć się różnym odmianom roślin, porównać je i dowiedzieć się, które są najbardziej odpowiednie do uprawy w danym rejonie”.

Rolnik z Radoszowów zwrócił uwagę na postęp w genetyce roślin, wspominając firmę KWS i jej system odchwaszczania Conviso.

- Firmy zajmujące się nasiennictwem pszenicy, kukurydzy i buraka nie stoją w miejscu, lecz ciągle rozwijają genetykę tych roślin. Przykładem jest firma KWS, która od dwóch lat stosuje system odchwaszczania Conviso, stosując tylko dwóch oprysków po pół litra – powiedział Henryk Lampka.

Tymczasem Piotr Gnot z Suchej Psiny podkreślił znaczenie ekonomiczne i ekologiczne nowych odmian, zwłaszcza w kontekście problemów ze szkodnikami:

- Nowe odmiany rzepaku, które są odporne na owady, stanowią korzystne rozwiązanie. W szczególności w tym roku borykaliśmy się z dużym problemem z mszycami i innymi szkodnikami – podkreślił rolnik.

image

Cenna wymiana doświadczeń na Dniu Buraka Cukrowego Nordzucker Polska

Genetyka i wiedza rozwiązaniem na ograniczenia chemii w rolnictwie

Obecnie są wprowadzane liczne ograniczenia w stosowaniu nawozów i chemii, których lista z roku na rok się skraca, zmuszając rolników do poszukiwania aletrantyw. 

- Dzisiaj rolnik już nie może stosować więcej nawozów, bo są ograniczenia, są programy nawozowe. Nie może stosować więcej chemii, ponieważ mamy ograniczoną listę dostępnych środków ochrony roślin, substancji aktywnych i ta lista cały czas się skraca. Więc gdzie szukać tej efektywności? Na pewno w genetyce. I tu są odmiany, które dzisiaj odpowiadają za około 80% postępu, czyli poprawy efektywności produkcji rolnej – wskazał dr Krzysztof Gawęcki.

Dni Pola organizowane przez SDOO w Głubczycach okazały się cennym źródłem wiedzy i inspiracji dla rolników, którzy mieli okazję poznać najnowsze osiągnięcia w dziedzinie upraw roślin, technologii rolniczych oraz zasięgnąć porad ekspertów. Wydarzenie to stanowi ważny element wspierania nowoczesnego rolnictwa w Polsce, pokazując, że przyszłość rolnictwa leży w innowacjach, edukacji i ścisłej współpracy pomiędzy naukowcami a rolnikami.

dr Mariusz Drożdż

oprac. mkh

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Mariusz Drożdż
Autor Artykułu:Mariusz Drożdż
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 06:31