StoryEditor

Nowości firmy Bayer: zintegrowana ochrona rzepaku i ochrona herbicydowa kukurydzy [VIDEO]

Firma Bayer zaprezentowała nowoczesne podejście do ochrony rzepaku przed szkodnikami, nową ochronę herbicydową kukurydzy i wariant ochrony fungicydowej zbóż skrojony na mniej zasobne portfele.
19.06.2024., 12:07h

- Naszym ważnym zadaniem jest dostarczanie rolnikom nowych rozwiązań – podkreślała Iwona Krych-Stec, szefowa marketingu podczas spotkania polowego firmy Bayer na terenie gospodarstwa w woj. kujawsko-pomorskim. W tym roku szczególnie interesujące są rozwiązania w zakresie ochrony insektycydowej w uprawie rzepaku.

Siew punktowy bogato otoczkowanych nasion

Bayer proponuje technologię Acceleron Precision – czyli precyzyjny siew punktowy otoczkowanych nasion. Kalibracja nasion w rozmiarze 2.2 – 2.4 mm pozwala na dokładne zabieranie po jednym nasionku przez tarczę siewnika. Otwory na tarczach mają najczęściej 1.1 do 1.4 mm. W otoczce zawarty jest insektycyd chroniący siewkę przed szkodnikami oraz fungicyd zabezpieczający przed chorobami, a ponadto cynk, wspierający szybki wzrost siewki.

– Coraz więcej rolników przestawia się na siew precyzyjny, punktowy w szerokich rzędach. Technologia Acceleron Precision dostarcza otoczkowane, dobrze skalibrowane nasiona, które gwarantują precyzyjną obsadę na polu – podkreśla Szymon Hoppe, opiekun Doradztwa Technicznego w Bayer Crop Science. Dzięki tej technologii można bardzo dokładnie określić obsadę roślin rzepaku do potencjału stanowiska. Wszystkie rośliny mają takie same warunki wzrostu, co sprzyja wyrównaniu łanu oraz równomiernemu kwitnieniu. 

Zink Boost – wspiera wzrost korzeni

Kalibracja nasion w wyrównanej otoczce daje także możliwość wzbogacenia jej o insektycyd, fungicyd i cynk – mikroelement ważny dla równomiernego i optymalnego wzrostu i rozwoju młodych siewek. Cynk wspiera rozwój systemu korzeniowego i szybki przyrost biomasy. Odmiany Dekalb charakteryzujące się szybkim wzrostem jesiennym mogą być wysiewane nieco później, dzięki czemu mogą „uciec” jesiennym szkodnikom.

Dekalb Exavance – wabik słodyszka

Odmiana Exavance to nowe rozwiązanie w zintegrowanej ochronie plantacji przed słodyszkiem rzepakowym. Exavance wchodzi w kwitnienie od 10-12 dni wcześniej od uprawianej odmiany. - Cel jest taki, by zwabić słodyszka na intensywnie kwitnących, żywo żółtych roślinach i odciągnąć go od pąków kwiatowych głównej odmiany na polu – wyjaśnia Szymon Hoppe. To właśnie w fazie pąka słodyszki wyrządzają najwięcej strat. Wczesne pojawienie się słodyszka na pasach obsianych odmianą Exavance redukuje populację na polu.

Są dwie metody wysiewana Exavance na polu:

  • domieszka do nasion rośliny głównej w ilości od 7 do 10%.
  • lub wysiew odmiany-wabika, wcześnie kwitnącej w pasach dookoła pola czy też przecinając jeszcze łan.

- Z doświadczenia wiemy, że ramka dookoła pola oraz na dużych areałach przecinające intensywnie żółte pasy lepiej się sprawdzają od wariantu rozproszonego – podkreślają eksperci z firmy Bayer. Słodyszek dłużej skupia się na intensywnie żółtym rzepaku i mniej atakuje główny łan.

Ile kosztuje Exavance?

Każde nowe rozwiązanie od razu rodzi pytania o koszty. Okazuje się, że koszt 100 tys. nasion to ok. 70 zł, co wystarczy jako domieszka do 1.5 mln nasion. Taka liczba nasion wystarczy na obsianie od 3 do 4 ha, w zależności od planowanej obsady.

Kolejnym wsparciem Magic Trap

Dodatkowym wsparciem zintegrowanej ochrony jest bardzo dokładny monitoring nalotu szkodników. Dzięki pułapce Magic Trap, która nie tylko informuje o intensywności nalotu, ale też jest w stanie rozpoznać konkretny gatunek szkodnika, rolnik na telefon regularnie otrzymuje powiadomienia i alerty o sytuacji na polu.

Magic Trap – pułapka połączona z telefonem przez aplikację – będzie dostępna od jesieni na polskim rynku. Do kosztu samej pułapki trzeba jeszcze doliczyć abonament użytkowania aplikacji Magic Scout. Rozwiązanie to pozwala na dokładne monitorowanie nalotu i rodzaju szkodników bez konieczności odwiedzania pola i sprawdzania co akurat złapało się w żółtych naczyniach. Gdy przekroczony zostanie próg ekonomicznej szkodliwości rolnik dostaje alert informujący o konieczności zabiegu.

Insektycyd Sivanto Energy

Istotnym elementem kompletnej zintegrowanej ochrony insektycydowej rzepaku jest insektycyd Sivanto Energy.

Ochrona herbicydowa kukurydzy

Firma Bayer proponuje nowe rozwiązania w zakresie ochrony kukurydzy przed chwastami. Herbicyd Capreno 547 SC to preparat przeznaczony do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych (m.in. komosa biała, szarłat szorstki i rdesty) i niektórych chwastów jednoliściennych (np. chwastnica jednostronna). W swoim składzie zawiera on dwie wzajemnie uzupełniające się substancje czynne: tembotrion oraz tienkarbazon metylu oraz sejfner – izoksadifen etylowy.

Efekt synergii po połączeniu dwóch dwóch substancji czynnych ma zapewniać skuteczne zwalczanie i długotrwałą ochronę przed szerokim spektrum chwastów w kukurydzy.

Tembotrion to substancja aktywna – jak informują przedstawiciele firmy Bayer – ze znikomą liczbą przypadków wykształcenia się odpornych na tembotrion biotypów chwastów. Dzięki temu środek ten ma być bardzo skuteczny w zwalczaniu chwastów uodpornionych na inhibitory ALS. Środek jest do stosowania po wschodach kukurydzy w fazie 3-5 liści właściwych roślin kukurydzy (BBCH 13-15) łącznie ze wspomagaczem olejowym Mero 842 EC. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,22 - 0,29 l/ha wraz z 2 l wspomagacza Mero 842 EC.

Herbicyd przedwschodowy w kukurydzy

Nowym herbicydem w kukurydzy jest także Merlin Duo Flexx 475 SC. Produkt przeznaczony jest do stosowania przedwschodowego lub krótko powschodowego w uprawie kukurydzy.

Jest to herbicyd stosowany do zwalczania chwastów dwuliściennych (np. komosa biała, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, tasznik pospolity) oraz niektórych chwastów jednoliściennych (np. chwastnica jednostronna).

Zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne należące do różnych grup chemicznych o odmiennym mechanizmie działania, czyli izoksaflutol i terbutylazynę oraz sejfner – cyprosulfoamid.

Środek zalecany jest do stosowania po siewie kukurydzy,  ale przed wschodami roślin kukurydzy lub po wschodach do końca fazy 3 liści właściwych kukurydzy. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi od 1,0 do 2,0 l środka/ha.

Ekonomiczna ochrona zbóż

Wprawdzie w zakresie ochrony fungicydowej zbóż nie ma nowych substancji aktywnych, to jednak eksperci Bayera przedstawili przykłady zastosowania środka Delaro Forte w zwalczaniu chorób grzybowych w pszenicy. Trzy substancje aktywne zawarte w Delaro Forte dają możliwość ochrony interwencyjnej i zapobiegawczej przed takimi chorobami jak:

  • choroby podstawy źdźbła,
  • mączniak,
  • septorioza liści,
  • brunatna plamistość liści,
  • rdze czy fuzariozy kłosa.

Jak informują eksperci firmy Bayer w przypadku mniejszej presji chorób czy pogodzie mniej sprzyjającej rozwojowi chorób można Delaro Forte stosować w elastycznych dawkach od 1 do 1,3 l/ha. Takie podejście pozwala na lepszą kontrolę kosztów ochrony.

Jak podkreśla Iwona Krych-Stec, przez lata byliśmy przyzwyczajeni do klasycznych środków chemicznych.

– Dziś pracujemy nad rozwiązaniami rolnictwa zintegrowanego, a wręcz rolnictwa regeneratywnego. Musimy produkować więcej za mniej, przy jednoczesnej regeneracji z korzyścią dla przyrody. To krok dalej od rolnictwa zrównoważonego – podsumowuje Iwona Krych.  

 

Karol Bujoczek  

Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 06:54