StoryEditor

Jubileusz 70-lecia IOR: które z osiągnięć Instytutu okazały się najważniejsze na przestrzeni lat?

Instytut Ochrony Roślin obchodzi dziś 70-lecie swojego istnienia. W naszym studio gościł dyrektor IOR-PIB w Poznaniu, prof. Marek Mrówczyński, który opowiedział nam m.in. o tym, które z osiągnięć Instytutu okazały się najważniejsze na przestrzeni tych lat. 
02.09.2021., 15:09h
- Wszystko zaczęło się od stonki ziemniaczanej. W czasach II wojny światowej był to szkodnik kwarantannowy, który zagrażał ziemniakom. Wówczas w Polsce ziemniaków było ponad 2 mln hektarów i była to uprawa strategiczna, zarówno dla wojska, ale także żywienia trzody chlewnej - opowiada prof. Marek Mrówczyński. 

Jak podkreślił prof. Mrówczyński, to właśnie skutki inwazji tego szkodnika przyczyniły się do rozwoju Instytutu Ochrony Roślin, który swoją pierwszą siedzibę miał w Puławach.

Jak obniżyć zużycie chemii?


- Według statystyk IOR, na podstawie danych Inspekcji Ochrony Roślin,  najwięcej chemii w zakresie ochrony roślin w Polsce używa się w sadach, bo ponad 10 kg/ha - mówił prof. Mrówczyński. - Odwrotnie, najmniejsze zużycie jest w uprawach rolniczych, szczególnie w przypadku żyta i owsa - ok. 0,5 kg/ha - dodał.

A jakie zadania i wyzwania stoją przed Instytutem w zakresie ochrony roślin, a przede wszystkim wsparcia praktyki rolniczej? Strategia „od pola do stołu” mówi wyraźnie, że w całej Unii Europejskiej należy obniżyć zużycie środków ochrony roślin o połowę. Jaki pomysł na realizację tego zadania ma Instytut? Zachęcamy do obejrzenia wywiadu!
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. kwiecień 2024 01:12