Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Kosmiczne ceny nawozów – jest drogo. Czy będzie jeszcze drożej?

Obrazek

W czasie żniw ceny nawozów wystrzeliły po raz kolejny., dodatkowo zamówić ich na późniejsze terminy praktycznie nie można. Kosmiczne wręcz podwyżki cen nawozów mogą nie być jednak ostatnimi. Zobacz porównanie cen nawozów.

dr Juliusz Urban30 sierpnia 2022, 20:00

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile zdrożały ceny nawozów azotowych
  • Sytuacja na rynku nawozów wieloskładnikowych
  • Jak kształtują się ceny mocznika oraz roztworu saletrzano-mocznikowego
  • Przegląd nawozów fosforowych i potasowych
  • Porównanie średnich cen nawozów:

W takich warunkach kompletnie nie da się planować produkcji, a rolnik już dziś musi zdecydować, w jaką strukturę upraw wejść, co go usztywni w działaniach na cały rok.

Saletra już powyżej 4 tys.

Nawozy azotowe w ciągu miesiąca podrożały prawie o 20%. Saletra amonowa u autoryzowanego dystrybutora kosztuje w hurcie już 4305 zł/t dostarczoną, podczas gdy jeszcze przed miesiącem można ją było kupić po 3655 zł/t. Pomimo że na rynku możemy znaleźć nieco tańszą saletrę, oferowaną jeszcze po 4100 zł/t, to rolnikom, widzącym kolejne już podwyżki, zaczyna brakować słów.

– Co z tego, że ograniczając sprzedaż zbóż w żniwa doprowadziliśmy do niewielkiego wzrostu cen skupu, kiedy już zaraz po te grosiki rękę wyciągają producenci nawozów – mówi rolnik z Lubelszczyzny.

Mocznika już prawie nie ma, więc jego ceny mocno się rozjechały. Ten bez inhibitora jest oferowany po 4400-4500 zł/t, z inhibitorem 4700-4900 zł/t. Scenariusz zapowiadany przed miesiącem, o nadchodzącym wielkimi krokami moczniku po 5000 zł/t staje się faktem.

Roztwór saletrzano-mocznikowy 32% podrożał prawie o 30%, obecnie jest wyceniany u autoryzowanego dystrybutora na 4100 zł/t z dostawą. Tak duże procentowe podwyżki w przeszłości w żniwa były, ale dotyczyły relacji całorocznej, sierpnia 2021 r. w stosunku do sierpnia 2020 r., a nie miesiąc do miesiąca. Okazuje się jeszcze, że dosłownie za parę dni spodziewane są kolejne podwyżki, gdyż gaz w połowie sierpnia podrożał już do 230 €/MWh.

Nieobliczalne fosfor i potas

Trudno jest analizować rynek towaru, którego jest bardzo niewiele, bo zupełnie nie działa tu prawo konkurencji. Nawozy fosforowe i potasowe są w ograniczonych ilościach, a ich sprzedaż funkcjonuje jedynie na bieżąco, nie ma możliwości realizacji dłuższych zamówień. Superfosfat wzbogacony jest sprzedawany po 3685-3850 zł/t, przed miesiącem ceny były poniżej 3700 zł/t. Gorsze jednak jest to, że dostępny w bardzo ograniczonych ilościach Polidap kosztuje już 5500 zł/t. Do kraju płyną statki z jeszcze droższym DAP, ale na jego krajowe ceny wpłynie aktualny w chwili rozładunku kurs waluty.

Soli potasowej 60-proc. na krajowym rynku praktycznie brak, a tam, gdzie jakimś cudem się pojawia, jej ceny dochodzą do 4300 zł/t. Korn-Kali z 40-proc. zawartością potasu, 6-proc. magnezu i 12-proc. siarki jest sprzedawana średnio po 3540-3850 zł/t, ale oferty są bardziej powszechne. Nie wygląda na to, by dostępność nawozów potasowych w najbliższym czasie znacznie się poprawiła.

W NPK ratuje import

Okazuje się, że mając krajowych producentów na rynkowym zaopatrzeniu w nawozy wieloskładnikowe za wiele nie zyskujemy. Z polifosek w szerszej ofercie dostępna jest obecnie tylko "ósemka", choć niektórzy handlowcy mogą się jeszcze pochwalić zapobiegliwie wcześniej zmagazynowaną "szóstką". Dlatego Polifoska 6 jest sprzedawana po 4354-4650 zł/t, a Polifoska 8 po 4405-4600 zł/t.

Brak nawozów NPK ratuje nawóz o składzie (10-26-26) pochodzący z Maroka, oferowany niestety za kosmiczne 5700 zł/t. Z rozmów z dystrybutorami wynika, że nie ma co oczekiwać spektakularnych obniżek.

– Na razie tendencja tylko w górę i dodatkowo ograniczone ilości – mówi smutnym głosem, przygnębiony obecną sytuacją handlowiec. Nikt ze sprzedających nie lubi sytuacji, gdy z powodu braku towaru nie ma czym handlować. Ktoś powie, że nawozy podrożały, ale i zboża poszły do góry i będzie miał oczywiście rację, jednak popatrzmy na proporcję.

Porównanie średnich cen nawozów:
Porównanie średnich cen nawozów

Trzeba więcej sprzedać

Przed rokiem saletra amonowa kosztowała średnio 1275 zł/t, a dziś 4200 zł/t. Pszenica w żniwa 2021 r. była średnio wyceniana na 892 zł/t, obecnie jest to 1510 zł/t. Przeliczając tylko tę relację zobaczymy, że w poprzednim roku o tej samej porze, aby kupić tonę saletry amonowej, trzeba było sprzedać 1,4 t pszenicy, a dziś jest to już 2,8 tony ziarna. Nikt nie da rolnikowi gwarancji, że wchodząc w tak dramatycznie rosnące koszty, za rok je odzyska.

Dlatego prawdopodobny wydaje się scenariusz, który nakreślają dystrybutorzy.

– Widząc tak drastyczne podwyżki, rolnicy jeszcze bardziej przyhamują z zakupami, co producenci nawozów odczytają jako impuls do ograniczenia produkcji – informuje doświadczony handlowiec.

Z tego wszystkiego skorzystają tylko politycy, którzy będą się cieszyć, że ominęła ich kolejna afera dotycząca zamkniętych z tytułu braku dostaw gazu do przemysłu rodzimych zakładów azotowych.

Ilość pszenicy potrzebna do zakupu nawozów (t/t):
Ilość pszenicy potrzebna do zakupu nawozów (tt)

Artykuł ukazał się w ostatnim numerze top agrar Polska. Zachęcamy do prenumeraty!

top agrar Polska 9


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)