Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Kukurydza w suszowych tarapatach

Obrazek

W dziewiątym okresie raportowania tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2022 r. średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) wynosiła –134 mm i zmniejszyła się o 23 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 VI – 31 VII), a deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju.

 

Janusz Biernacki17 sierpnia 2022, 12:35
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w dziewiątym okresie raportowania (patrz mapa i wartości KBW) IUNG – PIB stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na terenie wszystkich województw kraju i we wszystkich (13) monitorowanych uprawach, tj.:
 • kukurydzy na kiszonkę,
 • kukurydzy na ziarno,
 • krzewów owocowych,
 • roślin strączkowych,
 • warzyw gruntowych,
 • tytoniu,
 • ziemniaka,
 • chmielu,
 • truskawek,
 • zbóż jarych,
 • drzew owocowych,
 • buraka cukrowego,
 • zbóż ozimych.
W dziewiątym okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Zjawisko notowano w 1126 gminach (zwiększenie o 18,37 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 12,94% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 7,25 pp.). W kukurydzy na ziarno odnotowano je w 1091 gminach (zwiększenie o 16,96 pp.), na obszarze 12,52% gruntów ornych kraju.
Susza rolnicza wystąpiła również m.in. w uprawach krzewów owocowych, w 845 gminach, u roślin strączkowych w 755, w uprawach warzyw gruntowych w 420, w tytoniu w 358, a u ziemniaka w 331, natomiast na plantacjach buraka cukrowego w 68 gminach.
W tegorocznym okresie wegetacyjnym, tj. od 21 marca do 10 sierpnia stwierdzono niedobory wody powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich warunkach pogodowych dla: zbóż jarych, zbóż ozimych, rzepaku i rzepiku, truskawek, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, roślin strączkowych, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew owocowych, chmielu, ziemniaka i buraka cukrowego.
Szczegółowe informacje przedstawiające straty plonów w poszczególnych województwach za pomocą map oraz tabel zamieszczone są na stronie Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej www.susza.iung.pulawy.pl, na której znajduje się zakładka: Mapy zagrożenia suszą\Wybierz uprawę\Wybierz okres – należy wybrać Zasięg maksymalny. Przedstawione dane są sumą wszystkich gmin i powierzchni objętych suszą od początku jej monitorowania w danym roku, aż po raport bieżący. Tylko zasięg maksymalny jest najbardziej miarodajny w monitorowanym okresie wegetacyjnym w oznaczeniu wystąpienia suszy rolniczej w: kraju, województwie, gminie oraz na działce ewidencyjnej.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)