StoryEditor

Mineralny stymulator wzrostu

Krajowy producent, m.in. nawozów dolistnych, firma Intermag, uzyskała zgodę MRiRW na wprowadzenie do obrotu mineralnego stymulatora wzrostu Optysil.
24.09.2015., 09:09h

Ten płynny środek zawiera 16,5% krzemu w przeliczeniu na SiO2 w 1 litrze produktu. Według informacji Intermagu krzem zawarty w stymulatorze korzystnie wpływa na rozwój i plonowanie roślin. Skuteczność ta została potwierdzona badaniami i opisana w publikacjach. Preparat z krzemem - Optysil - został zarejestrowany także w Brazylii. Działanie stymulujące środka Optysil (wg Intermagu) polega na:

  • ograniczaniu stresów wpływających na wzrost i rozwój roślin (np. przemjające niedobory wody - zdjecie),
  • regulowaniu pobieranie makro- i mikroelementów,
  • łagodzeniu negatywnych skutków okresowego niedoboru wody i wysokiego zasolenia
  • aktywowaniu naturalnych mechanizmów odpornościowych roślin,
  • wzmacnianiu ścian komórkowych i zmniejszaniu podatności roślin na uszkodzenia mechaniczne (np. uszkodzenia owoców podczas zbioru i transportu, wyleganie zbóż).

Optysil stosuje się w Polsce w uprawach rolniczych (zboża, rzepak, kukurydza, ziemniak, soja i inne strączkowe) i ogrodniczych (drzewa ziarnkowe i pestkowe, krzewy owocowe, truskawka, winorośl oraz wybrane gatunki warzyw). Zalecana dawka wynosi 0,5 l/ha. Terminem stosowania są okresy krytyczne dla rozwoju i wzrostu roślin. Możliwe jest stosowanie przez instalację nawodnieniową (fertygacja z użyciem roztworu zawierającego 35-55 mg SiO2/l pożywki) i podlewanie. Firma Intermag posiada już zarejestrowany jeden stymulator wzrostu Tytanit, zawierający m.in. pierwiastek śladowy nie wchodzący w procesy fizjologiczne - tytan.

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 05:53