StoryEditor

Mroźny pomikołajkowy poranek

Na kilka dni zmieniła się w Polsce cyrkulacja powietrza na polarnomorską, przynosząc fale mrozu. Na północnym wschodzie kraju temperatura minimalna nad powierzchnią gruntu spadła znacznie poniżej –10°C.
08.12.2021., 16:12h
Chociaż nie mamy jeszcze kalendarzowej zimy, ta przyjdzie 22 grudnia, to w okresie przedzimia mamy już do czynienia z niezłymi mrozami. Wczoraj, 7 grudnia, nad ranem, mrozy objęły cały kraj, a najsilniejsze wystąpiły na północnym wschodzie (patrz tabela i mapa).

Na większości terytorium Polski nie ma też trwałej okrywy śnieżnej, a jedynie śladowa jej powłoka. Nie wiadomo też, czy oziminy przeszły pełny cykl hartowania, i czy są odporne na mróz, zwłaszcza newralgiczne części roślin. Chodzi głównie o węzły krzewienia w zbożach, czy szyjka korzeniowa i wierzchołki wzrostu w rzepaku ozimym.
Nie przemarzła natomiast jeszcze głęboko gleba, zatem korzenie powinny być bezpieczne pod względem tego stresu. O ostatecznych skutkach jeszcze za wcześnie wyrokować, gdyż główny sezon i czas mrozów dopiero przed uprawami polowymi. Oby spadł na nie śnieg i ochronił przed dużymi spadkami temperatur i wysmalającym działaniem mroźnego wiatru.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 10:47