StoryEditor

"Nie magazynujemy, nie ryzykujemy”, "Pszenica tania we wrześniu drożeje zimą". Rolnicy o magazynowaniu i sprzedaży zbóż

Punkty zajmujące się skupem mają pełne magazyny zbóż i obecnie nie przyjmują już pszenicy. Wszystko, co kupili w czasie żniw leży i czeka na lepszą cenę, a trzeba już zwolnić miejsce na kukurydzę z nowych zbiorów. Co o aktualnej sytuacji na rynku zbóż mówią rolnicy? Czy w tym roku sprawdza się podejście „nie magazynujemy, nie ryzykujemy”?
18.09.2023., 14:09h

Rok temu rolnicy po żniwach magazynowali ziarno, do czego zachęcał ówczesny wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk obiecując wyższe ceny zbóż w kolejnych miesiącach. Rolnicy, którzy posłuchali wówczas tych obietnic mocno się rozczarowali, bo od jesieni 2022 roku rozpoczął się wzmożony import zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy, który zdestabilizował rodzimy rynek i mocno obniżył ceny skupu. A jakie decyzje rolnicy podjęli w tym roku?

— Na początku rolnicy planowali magazynować zboża, ale plony okazały się stosunkowo wysokie i często nie mieściły się w magazynach — zaznacza Diana Gach z firmy skupowej z Mechnicy.

W miarę upływu żniw trafiało się ziarno porośnięte, z za wysoką wilgotnością, co skłaniało rolników do sprzedaży w czasie żniw.

— Obecnie nie przyjmujemy już na magazyny pszenicy, ponieważ jesteśmy zasypani. Wszystko, co skupiliśmy nadal leży,  aktualna cena jest za niska i ma tendencję spadkową. Czekamy na poprawę sytuacji na rynku. Kukurydzę będziemy skupować mokrą, ale w niewielkich ilościach. Będziemy ją magazynować w rękawach lub od razu sprzedawać — dodaje Diana.

Pełne magazyny...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 11:50