StoryEditor

Rekordowe zapasy zbóż i susza rolnicza – czy skup się w ogóle odbędzie?

To może być bardzo trudy sezon dla polskich producentów zbóż. Historycznie wysokie zapasy na przednówku oraz kończące się 15 września embargo na ukraińskie ziarno mogą spowodować, że firmy nie podejdą do skupu albo bardzo go ograniczą. Na to wszystko nakłada się rosnący problem suszy.
27.07.2023., 11:07h
Podczas czerwcowego spotkania grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca jednym z głównych tematów było omówienie sytuacji na europejskim rynku w kontekście trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie i niepokojących informacji dotyczących suszy.

Susza tnie prognozy zbiorów zbóż

Uczestnik posiedzenia Zbigniew Kaszuba (na zdjęciu), ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych wyjaśnił, że w Polsce na sporej części kraju mamy do czynienia z regularną suszą. Dotyczy to północnej, północno-wschodniej i centralnej części kraju. Taka sytuacja musi się przełożyć na spadek plonów i pogłębi dramatyczną sytuację.
- Moja prognoza poprzedzona konsultacjami i rozmowami w całej Polsce zakłada spadek zbiorów zbóż ozimych o 10%, a jarych nawet o 20%. I wydaje mi się, że jest to prognoza bardzo optymistyczna – mówi po posiedzeniu Zbigniew Kaszuba.

Historycznie wysokie zapasy w magazynach

Ekspert FBZPR zwrócił także uwagę na problem zapełnionych przed żniwami magazynów.
- Zboża mamy bardzo dużo. Na przednów...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 06:03