StoryEditor

Rolnicy nie są zainteresowani kupnem ubezpieczeń upraw rolnych od ryzyka suszy

Ponad 1,5 mld złotych przeznaczy rząd na ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. Ale zainteresowanie kupowaniem polis jest cały czas minimalne, także tych od ryzyka suszy. W zeszłym roku na taki krok zdecydowało się zaledwie 837 rolników. Dlaczego tak jest i czy jest szansa na zmianę tej sytuacji?    
22.09.2022., 23:09h

Zgodnie z przepisami o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z budżetu państwa stosowane są  dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) m.in. od suszy. W roku bieżącym jest stosowana jest 65-proc. dopłata z budżetu państwa do składek ubezpieczeń należnych od producentów rolnych z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia upraw rolnych.

Niewielkie zainteresowanie wykupem polis

W celu umożliwienia wszystkim zainteresowanym rolnikom zawarcia umowy ubezpieczenia z dotacją z budżetu państwa z wybranym zakładem ubezpieczeń, który oferuje najkorzystniejszy zakres ubezpieczeń, na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na 2022 r. w budżecie zaplanowane zostały środki w wysokości 1.563.057 tys. zł.

Niestety niewielka część z tej kwoty idzie na ubezpieczenie od suszy. Wg danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, w 2021 r. w skali całego kraju zostało zawartych 837 umów ubezpieczenia od ...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 21:53