StoryEditor

Sąd Apelacyjny przywrócił możliwość stosowania chloropiryfosu

Na początku listopada amerykańscy rolnicy otrzymali bardzo dobrą wiadomość, Sąd Apelacyjny 8. Okręgu odrzucił decyzję EPA, która zignorowała liczne naukowe potwierdzenia mówiące, że stosowanie chloropiryfosu jest bezpieczne.
22.11.2023., 10:20h

Grupy rolnicze w Ameryce przyklaskują pozytywnemu dla nich orzeczeniu Sądu Apelacyjnego 8. Okręgu, który odrzucił decyzję EPA, zakazującą stosowania chloropiryfosu, używanego do ochrony upraw, przed szkodnikami.

Można ponownie stosować chloropiryfos

Sąd uznał, że EPA zignorowała wszelkie ustalenia naukowców, które potwierdzały bezpieczne stosowanie tej substancji czynnej i przywraca chloropiryfos do zastosowania przez rolników.

Naukowcy, zajmujący się badaniem chloropiryfosu, podali co najmniej 11 zastosowań substancji, z których wynikają korzyści dla rolnictwa.

image

Komisja Europejska zatwierdzi glifosat do 2033 roku. Nie obędzie się jednak bez ograniczeń

- AFBF pochwala uznanie przez sąd, że EPA nie przestrzegała własnych standardów, kiedy odebrała rolnikom ważne narzędzie w ochronie upraw. Uprawa bezpiecznej i pożywnej żywności dla rodzin w całej Ameryce jest najważniejszym priorytetem rolników, a nauka mówi nam, że to narzędzie jest bezpieczne. Dzisiejsza decyzja jest sygnałem dla EPA, że przy opracowywaniu przepisów musi ona korzystać z rzetelnych podstaw naukowych – powiedział Prezes American Farm Bureau Federation, Zippy Duvall.

Rolnicy, jak czytamy na growingproduce, nie mogą się doczekać, aż w sezonie wegetacyjnym 2024 będą mogli ponownie użyć choropiryfos. Wielu z nich poniosło straty z powodu zakazu, który rozpoczął się w 2022 roku.

 

opr. Bernat Patrycja

na podst. growingproduce

Fot: Wójcik

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 10:17