StoryEditor

Grzybem na mączlika, nawet w czasie chłodu

Mączliki i wciornastki to szkodniki szczególnie uciążliwe dla upraw pod osłonami. Zimą, gdy szklarnie lub tunele są wyłączone z produkcji można by zwalczać ich formy hibernujące. Dzięki temu start wegetacji odbywać będzie się przy znacznie zmniejszonej presji szkodników. Na zachodzie mają do tego specjalny bioinsektycyd.
20.11.2023., 06:00h

Substancją czynną bioinsektycydu Mycotal jest grzyb Lecanicillium muscarium Ve6. Co ciekawe ten entomopatogeniczny (wywołujący choroby u owadów) organizm znany jest już od XIX wieku. Jednak kiedyś nosił nazwę Verticillium lecanii. W wyniku badań genetycznych okazało się, że poprzednia nazwa dotyczyła grupy różnych grzybów, z których obecnie wyłączono wspomniany wyżej gatunek Lecanicillium muscarium (z rodzaju tego znane są też gatunki L. attenuatum, L. lecanii, L. longisporum, L. nodulosum.

Działanie grzyba na owady polega na kontaktowym infekowaniu przez lepkie zarodniki. Następnie grzyb wrasta w ciało owada, co prowadzi do jego śmierci. Szczep grzyba z bioinsektycydu Mycotal ukierunkowany jest do zwalczania mączlików i innych szkodników (np. wciornastków) w warzywach, roślinach ozdobnych, szkółkach i owocach miękkich w uprawach ich pod osłonami.

Formą użytkową preparatu są tzw. blastospory, które kiełkują na ciele owada szybko po zastosowaniu, a strzępki wnikają do wnętrza ciała szkodnika. Po wejściu do środka rozmnażają się i niszczą tkankę. Środek stosuje się typową metodą opryskiwania i można go łączyć z innymi komponentami. Jako preparat biologiczny nie stwarza ryzyka pozostałości substancji czynnej, co jest szczególnie ważne w produkcji świeżych warzyw i owoców. Producent twierdzi, ze jest on bezpieczny dla owadów pożytecznych.

Co ciekawe preparat jest skuteczny w okresie zimowym. Stosowany był w szerokim zakresie temperatur, a najnowsze badania wykazały, że Mycotal może być bronią przeciwko szkodnikom w chłodniejszych warunkach, czyli w temperaturze + 8 st. C. Jest to duży postęp między innymi bioinsektycydami.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 12:03