StoryEditor

Przesuszona gleba, co oznacza dla roślin?

Mimo lokalnych bardzo wysokich opadów na przełomie maja i czerwca, na polach brakuje wody. Według stanu na koniec maja największy jej deficyt odnotowano w woj. lubelskim i mazowieckim.
12.06.2024., 12:31h

Średnia obszarowa temperatura powietrza w maju wyniosła 16°C i była wyższa o 2,7°C od średniej z wielolecia 1991–2020 co oznacza, że miesiąc był ekstremalnie ciepły na przeważającej części kraju, poza południowym pasem Polski. Najcieplejszym rejonem były okolice Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Poznania, Leszna, Kalisza, Wrocławia, Sandomierza i Warszawy. Z kolei pod względem opadów atmosferycznych, mimo lokalnych bardzo obfitych deszczy, w maju obszarowo uśredniona suma wyniosła 33,9 m i była o prawie 30 mm niższa od wieloletniej normy tego miesiąca. Opady stanowiły zaledwie 53% normy, zatem uznano go za bardzo suchy.

image
Przestrzenny rozkład opadów w maju 2024 r.
FOTO: IMGW

Niepokojące prognozy

Niewystarczające opady deszczu na większości obszaru Polski oznaczają także występowanie deficytu wody w glebie. Brakuje jej obecnie wielu uprawom, zwłaszcza jarym, do zachowania właściwej kondycji fizjologicznej i do optymalnego rozwoju. Nadmiernie przesuszona gleba na poziomie penetracji systemu korzeniowego skutkuje także ograniczonym pobieraniem składników pokarmowych, które są absorbowane przez korzenie włośnikowe tylko z roztworu glebowego. Według monitoringu IMGW poziom uwilgotnienia gleby na poziomie 28–100 cm jest niebezpiecznie niski w wielu miejscach kraju (patrz mapka; źródło IMGW).

image
Wilgotność gleby na poziomie 28-100 cm
FOTO: IMGW - PIB

Obszary o wilgotności poniżej 30–40% (kolory żółty, pomarańczowy do czerwonego) wskazują na możliwy deficyt wody w strefie korzeniowej. Najsilniejsze oznaki suszy glebowej widać już w także w kilku miejscach kraju (na mapie kolor czerwony). Dodatkowym niepokojącym faktem jest prognoza o nadciągających upałach już od początku nowego tygodnia, z temperaturami maksymalnymi w ciągu dnia znacznie powyżej 30°C (33–38°C), a w nocy powyżej 20°C (mapki poniżej; źródło: CMM IMGW).

image
Prognozowane temperatury maksymalne.
FOTO: CMM - IMGW
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 05:59