Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Yara wstrzymuje produkcję nawozów w Belgii

Obrazek

Wstrzymanie produkcji nawozów w swym belgijskim oddziale zapowiedziała norweska Yara (YAR.OL), jeden z największych jego światowych producentów. To efekt gwałtowanie rosnących cen gazu niezbędnego do produkcji nawozów.

Karol Pomeranek21 września 2022, 12:08
Już w sierpniu, jak przypomina agencja Reuters, wzorem innych kilku producentów Yara zmuszona była do ograniczenia produkcji do 35% swoich mocy przerobowych.

W sierpniu ograniczenie produkcji nawozów w całej Europie

Na podobny ruch w identycznym czasie zdecydowała się należąca do grupy energetycznej OMV austriacka Borealis, o tymczasowym wstrzymaniu produkcji amoniaku w swoim kompleksie Billingham zakomunikowała brytyjska CF Industries Holdings, czy największa na świecie firma chemiczna – niemiecka BASF

Także w sierpniu o 10% mocy w puławskiej spółce ograniczyła produkcję amoniaku i wstrzymała produkcję nawozów azotowych polska Grupa Azoty, zmniejszając jednocześnie produkcję nawozów do 43% mocy produkcyjnych w Kędzierzynie-Koźlu. Podobną decyzję (wtrzymanie produkcji nawozów) podjęła również należąca do koncernu PKN Orlen spółka Anwil.

Yara rocznie produkuje w Belgii 950 000 ton nawozów AN

Jak podaje Reuters, roczna zdolność produkcyjna należącej do koncernu Yara belgijskiej fabryki w Tertre, położonej w pobliżu granicy z Francją, wynosi 400 000 ton amoniaku, 950 000 ton nawozów AN i 800 000 ton kwasu azotowego.

Jak tłumaczył dziennikarzom France Nicolas Broutin, prezes Yara, zatrzymanie fabryki pociągnie za sobą 10-procentowy spadek podaży nawozów AN na rynku francuskim, który zostanie w większości zrekompensowany przez jednostkę Montoir-de-Bretagne w zachodniej Francji.

Yara liderem w segmencie nawozów ogrodniczych

Marka Yara jest dobrze znana na polskim rynku. Jej udział w rynku nawozów rolniczych wynosi od kilku do kilkunastu procent, a w segmencie nawozów ogrodniczych firma jest liderem polskiego rynku.

Jak podaje biuro prasowe firmy, w ciągu 30 lat obecności w Polsce rozwinęła sieć sprzedaży, dzięki której produkty nawozowe opatrzone wizerunkiem łodzi Wikingów stały się ogólnie dostępne dla polskich rolników i ogrodników

– Poza nawozami dla rolnictwa i ogrodnictwa, Yara Poland oferuje szereg rozwiązań dla przemysłu: azotany techniczne dla przemysłu wydobywczego, Nitcal do produkcji domieszek betonowych, AdBlue do redukcji emisji tlenków azotu z silników Diesla oraz Nutriox – środek do usuwania siarkowodoru i innych toksycznych gazów z kanalizacji – czytamy w komunikacie.

źródło: Reuters

Fot. Archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)