StoryEditor

Szybsza metoda badania gleby - Mehlich 3

Od kilku lat można badać w Polsce próbki gleby metodą tzw. Mehlich 3. Niestety, nie cieszy się ona jeszcze wielką popularnością, a warto to zmienić.
14.12.2023., 10:35h
Z tego artykułu dowiesz się:

Jaki jest koszt analizy gleby?

Badanie gleby metodą Mehlich 3 - jakie ma zalety?

Interpretacja wyniku badania gleby

Liczby graniczne zasobności gleb w fosfor, potas i magnez

Fosfor dostępność dla roślin 

Badania na zawartość przyswajalnej siarki

Mikroelementy wg Mehlich 3

Wybrane liczby graniczne niskiej zasobności w niektóre mikroelementy

Coraz częściej do rolników za sprawą doradców, firm prywatnych i stacji chemiczno-rolniczych dociera informacja o tej szybszej metodzie badania gleby. Niestety, zainteresowanych nią nie ma jeszcze wielu, choć ich liczba powoli rośnie. Szkoda, że tak wolno, bo metoda daje naprawdę ciekawe możliwości i dzięki nim większą wiedzę o glebie.

Popularniejsze cały czas badanie starszymi metodami, czyli na P i K – Egnera-Riehma, a na Mg – Schachtschabela pozwala na poznanie zawartości przyswajalnych form składników (w mg/100 g gleby). Dzięki przypisaniu oznaczonej wartości do tzw. liczb granicznych, dowiadujemy się czy mamy mało, czy dużo składnika. Dalej na tej podstawie można ustalać dawki nawożenia pod różne uprawy.

image

Pobieranie prób gleby do nowej metody niczym nie odbiega od dotychczasowego sposobu – wystarczy prosta laska Egnera.

FOTO: Tomasz Czubiński

Jaki jest koszt analizy gleby?

Badanie gleby wspomnianymi wyżej, popularniejszymi metodami (oraz dodatkowo pH) w OSCh-R kosztuje 13,12 zł brutto lub nieco więcej w prywatnych laboratoriach. W tych ostatnich cena jest często ustalana indywidualnie, w zależności od liczby badań i usług dodatkowych, np. mapowania pól. Niestety dla wielu i tak jest to zbyt drogo, choć przy dzisiejszych cenach nawozów, koszt analizy pokryje zaledwie kilka kilogramów dowolnego czystego makroskładnika. Badania gleb rolniczych na mikroelementy starszymi metodami to wydatek 35–52 zł/próbkę w OSCh-R lub podobnie w sektorze prywatnym. Mimo to w Polsce rolnicy niestety badają swoje gleby zbyt rzadko, a to jedna z najprostszych dróg do oszczędności na nawozach i stabilizacji plonów.

Z drugiej strony świat jednak pędzi do przodu i zaawansowani rolnicy żądają oprócz podstawowego badania, także innych informacji o glebie rolniczej, np. zasobności w mikroelementy, czy siarkę lub wapń (ten ostatni nie jako sposób na odkwaszanie, ale jako składnik pokarmowy).

image

Nawożenie fosforem. Jakie jest zapotrzebowanie roślin?

Badanie gleby metodą Mehlich 3 - jakie ma zalety?

Wprowadzona przed kilku laty metoda Mehlich 3 być może wyjdzie naprzeciw bardziej dociekliwym rolnikom, którzy badają glebę częściej niż co 4 lata. Ma ona kilka zalet:

  • analizę wykonuje się z jednego tzw. ekstraktu, co zmniejsza ryzyko błędu analitycznego;
  • można nią określić zasobność gleb w takie składniki, jak fosfor, potas, magnez, wapń, siarka, czy mikroelementy: bor, cynk, miedź, mangan, czy żelazo oraz sód ważny dla plantatorów buraka;
  • jest to metoda tańsza dla laboratorium, a dzięki temu cena ostateczna za kompleks składników jest niższa.
Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 21:00