StoryEditor

To już oficjalne: Komisja Europejska zatwierdziła stosowanie glifosatu do 2033 roku

Glifosat został oficjalnie zatwierdzony w UE do 2033 roku. Komisja Europejska przyjęła we wtorek odpowiednie rozporządzenie, które ma obowiązywać przez kolejnych 10 lat.
28.11.2023., 21:51h

We wtorek 28 listopada br. po południu Komisja Europejska ogłosiła na platformie X, że przyjęła rozporządzenie wykonawcze zezwalające na stosowanie glifosatu w UE przez kolejne dziesięć lat.

Decyzja Komisji oparta na ocenie EFSA

Według Komisji Europejskiej nowe zezwolenie opiera się na ścisłej ocenie naukowej, a odnowienie podlega pewnym nowym warunkom i ograniczeniom. Agencja UE ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oceniła wpływ glifosatu na zdrowie ludzi i zwierząt oraz na środowisko. Nie była w stanie zidentyfikować żadnych krytycznych obszarów problematycznych".

Państwa UE bez jasnego stanowiska

W dwóch głosowaniach w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCOPAFF) państwa członkowskie UE nie znalazły ani większości kwalifikowanej "za" ani "przeciw" dalszemu zatwierdzeniu glifosatu. To oznaczało, że Komisja Europejska musiała podjąć ostateczną decyzję samodzielnie i to zrobiła.

Ponadto Komisja jest zobowiązana przepisami do podjęcia tej decyzji przed wygaśnięciem obecnego zezwolenia, które wygasało 15 grudnia 2023 r.

 

OBEJRZYJ TAKŻE: RELACJA Z TARGÓW AGRITECHNICA 2023

Konstantin Kockerols
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

Korespondent top agrar w Brukseli

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 22:38